Tipy na výlet

Tipy na výlet: V Dukovanech můžete navštívit elektrárnu i jaderný vinohrad

Dnešní tip na výlet byl trochu netradiční. S kamerou vás štáb TV Nova provedl Jadernou elektrárnou Dukovany, abyste se mohli podívat přímo do provozu a nejen to. Vydat jste se mohli třeba i do vinice přímo pod chladící věže.

Jaderná elektrárna Dukovany je jedním z nejvýznamnějších výrobních zdrojů v Česku a zároveň první jadernou elektrárnou postavenou na českém území. Na první pohled by se mohlo zdát, že je návštěvníkům vstup přísně zakázán. Opak je ale pravdou.

"Chtěli jsme přiblížit jadernou energetiku veřejnosti, proto jsme tady zřídili infocentrum, které je zdarma, a máme radost, že nás navštíví ročně 35 tisíc návštěvníků," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V infocentru si všechno můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Zblízka se tu seznámíte s výrobním blokem i samotným jaderným reaktorem. "Své si tady najdou jak ti nejmenší, tak děti ze základních škol i laická veřejnost. Mají tady nejen naučná zařízení, kde se mohou dozvědět něco o elektrárně, ale horní patro je taková oddechová část," popsala průvodkyně Dana Janovská.

Podívat se ale můžete i přímo do provozu. Na unikátní prohlídce vás pracovníci elektrárny vezmou na pěší prohlídku střeženého pásma. Podíváte se do strojovny, k turbínám, nebo dokonce do bezpečnostních krytů a do skladu použitého paliva.

Související obsah

​Mimořádně velký zájem je každoročně i o podzimní noční prohlídky. Návštěvníci mají příležitost zažít noční provoz elektrárny, nebo dokonce vidět trenažér blokové dozorny, ze které pracovníci řídí čtyři bloky.

A návštěvníky čeká ještě jedno překvapení. Jaderný vinohrad. "Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který stojí v těsné blízkosti jaderných věží. Při našich odborných cestách po světě jsme viděli, že u jaderné elektrárny pěstují víno. Proto když jsme zjistili, že vinice sem už dříve patřila a historicky tady už byly vinice, tak jsme si řekli, proč to nevrátit do přírody," vysvětlil mluvčí.

Počet vysázených hlav vinné révy, 2 040 kusů, symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany. "Vinohrad sám o sobě potřebuje kvalitní půdu. Museli jsme svah upravit, intenzivně prohnojit a pak práce a dřina k prvnímu sběru hroznů," dodal Bezděk.

Elektrárna Dukovany se nachází v blízkosti Znojemské podoblasti. Proto byly pro vinohrad zvoleny odrůdy Sauvignon a Ryzlink rýnský, které jsou pro tuto oblast typické.

Do infocentra dukovanské elektrárny se můžete podívat každý den od 9:00 do 17:00 hod. Na unikátní exkurzi přímo do provozu se potom podíváte každý pátek, sobotu a neděli. Vstup je zdarma.

Produkty jaderné vinice nebude sice možné nikde zakoupit, ale víno z jejích hroznů samozřejmě bude k ochutnání. Například při slavnostních příležitostech. Vedle jaderného vína tak budete moct vyzkoušet třeba i jaderný med.

Daniel Brabec, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz