Počasí

Tepleji než ve čtvrtek už o prázdninách nebude. O víkendu se výrazně ochladí

Tepleji než ve čtvrtek už o prázdninách nebude. O víkendu se výrazně ochladí
Praha Zdroj: diváci TV Nova

Po tropické noci před sebou máme nejteplejší den týdne a zároveň i zbytku srpna. Odpoledne budou teploty dosahovat až 35 °C, tedy supertropických hodnot. Teplé jižní proudění ale ukončí přechod studené fronty, která přinese hrozbu silných bouřek. Na víkend nás čeká pád teplot až o 10 °C.

Ve čtvrtek bude vlna veder vrcholit – ve východní polovině území se teplota zastaví až na 35 °C. Teplé jižní proudění ale ukončí přechod studené fronty, která sem postoupí od západu. V Čechách bude polojasno až oblačno, už od rána se mohou objevovat ojediněle přeháňky nebo bouřky.

Postupně bude docházet k dalšímu přibývání oblačnosti a bouřky budou ojediněle i silné, tj. doprovázené nebezpečnými jevy jako přívalovým deštěm o intenzitě 40 milimetrů a silným větrem s nárazy 70 km/h. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno nebo skoro jasno a oblačnost a srážky budou přibývat až večer. Odpolední teploty se vyšplhají vysoko, a to na 30 až 35 °C, padat budou teplotní rekordy.

V pátek očekáváme srážky a bouřky v Čechách Zdroj: www.tn.cz

​V pátek očekáváme vydatné srážky

V pátek bude zataženo až oblačno, postupně se na většině území přidá déšť, přeháňky nebo bouřky. Ty mohou být ojediněle silné, opět doprovázené nebezpečnými jevy jako krupobití, přívalový déšť a silný vítr o rychlosti 70 km/h. Místy se vyskytnou i vydatné srážky. Ranní teploty zůstanou vysoko – mezi 21 až 17 °C. Denní teploty v Čechách se budou pohybovat od 22 až 26 °C, na východě území až kolem 30 °C.

Ochlazení na víkend

Na víkend naplánujte výlet až na neděli – v sobotu očekávejte ještě hodně oblačnosti a srážek. Bude zataženo, místy se objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Odpoledne začnou srážky ustávat a částečně dojde k protrhávání oblačnosti. Ranní teploty očekávejte mezi 17 až 13 °C. Denní teploty 21 až 25 °C. A bude větrno.

V neděli bude polojasno, na východě území až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty se budou pohybovat okolo 16 až 12 °C. Denní teploty 21 až 25 °C.

Letní počasí nekončí

Hned od pondělí bude docházet k dalšímu ubývání oblačnosti a k ustávání srážek a teploty půjdou rychle nahoru – převládat bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se ojediněle objeví přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty klesnou na 15 až 11 °C. Denní teploty zpočátku týdne vyšplhají na 23 až 27 °C, postupně budou stoupat až ke 31 °C. A také úplný závěr srpna přinese v odpoledních maximech teploty atakující 30 °C.

Za námi jsou čtyři vlny veder

V pátek tak bude na našem území vrcholit čtvrtá vlna veder letošních prázdnin – zatím nejvyšší teplota byla naměřena 19. června v Praze-Řeži (39 °C). Nejdelší vlna veder panovala od 19. do 26. července. V posledních letech přineslo i září tropické teploty – nejvíce tropických dnů bylo v roce 2016 – šest, v roce 2018 byly dva – ten druhý až 20. září – v Praze-Karlově bylo 30,2 °C.

Podívejte se na předpověď počasí:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz