Zahraničí

Rozhovor z vězení: "Překvapilo mě, že přežil," řekl muž po útoku na Rushdieho

Rozhovor z vězení: "Překvapilo mě, že přežil," řekl muž po útoku na Rushdieho
Hadi Matar Zdroj: Profimedia

Hadi Matar (24) z New Jersey, obviněný z pobodání spisovatele Salmana Rushdieho, ve středu v exkluzivním rozhovoru pro The Post přiznal, že si nemyslel, že by slavný autor mohl přežít. Jestli se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním, odmítl komentovat. Označil ho ale za "skvělého člověka", kterého respektuje.

"Když jsem slyšel, že přežil, byl jsem překvapený," pronesl ve středu na adresu Rushdieho Hadi Matar. S novináři komunikoval prostřednictvím videorozhovoru, a to přímo z věznice Chautauqua.

Čtyřiadvacetiletý mladík neřekl, zda se inspiroval zesnulým íránským nejvyšším vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním, který v roce 1989 vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za kontroverzní román Satanské verše. Novinářům z The New York Post prozradil pouze to, že "respektuje ajatolláha". "Myslím, že je to skvělý člověk. To je to, co k tomu řeknu," uvedl Matar.

Ačkoliv přiznal, že Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval prý jeho přednášky na internetu. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar. Rushdieho pak označil za někoho, kdo "zaútočil na islám" a jeho hodnoty. "Nemyslím si, že je to dobrý člověk," pronesl na adresu autora. "Nemám ho rád," dodal.

Související obsah

​Na dotazy ohledně návštěvy svého otce v Libanonu v roce 2018 neodpověděl. Tato cesta jej podle jeho matky změnila tak, že se po návratu uchyloval do ústraní.

Hadi Matar čelí obvinění, že minulý týden 75letého Rushdieho nejméně desetkrát bodl nožem a několikrát ho také udeřil pěstmi během přednášky ve vzdělávacím centru na západě amerického státu New York. Obviněný muž však vinu popírá.

Rushdie se nyní po útoku zotavuje v nemocnici, dokonce už ho odpojili od ventilátoru a autor "dokázal i říct několik slov", jak upozornil na twitteru jeho syn Zafar.

Rushdieho už po útoku odpojili od plicní ventilace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz