Zahraničí

Evropské mocnosti couvají. V červenci nenabídly novou pomoc Ukrajině

Šest největších evropských zemí během celého července neslíbilo žádné nové oboustranné závazky v rámci další vojenské pomoci pro Ukrajinu. Stalo se tak poprvé od února, kdy ruská armáda zaútočila na svého západního souseda.

Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Španělsko a Polsko. Těchto šest evropských mocností v červenci nenabídlo Kyjevu žádnou další vojenskou pomoc. Podpora tak slábne ve chvíli, kdy Ukrajina zahájila zásadní protiofenzívu, informuje server Politico.

Evropské země tak ohledně poskytování vojenské pomoci nedrží krok se Spojenými státy. Kritice čelí zejména Německo, postupuje prý příliš pomalu. Klesající trend ochoty evropských mocností pomáhat Ukrajině analytici zaznamenávají již od dubna. Poprvé se však stalo, že tyto země nenabídly žádné nové oboustranné vojenské závazky.

Související obsah

​"Dárcovské země v červenci neslíbily žádnou novou pomoc, poskytly jen část již dříve přislíbené podpory, jako jsou zbraně. Přestože válka vstupuje do klíčové fáze, chybí iniciativy nové pomoci," uvedl Christoph Trebesch, výzkumník z Kielského ústavu pro světové hospodářství (IfW).

Právě IfW stojí za projektem Ukraine Support Tracker, který monitoruje a kvantifikuje vojenskou, finanční a humanitární pomoc přislíbenou západními vládami Ukrajině. "Minulý týden na schůzce v Kodani slíbilo 26 dárcovských zemí vojenskou pomoc v celkové výši 1,5 miliardy eur. To je znatelně menší suma, než kterou země slibovaly na předchozích konferencích," uzavřel Trebesch.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz