Zahraničí

Požírač mozku má v USA v krátké době druhou oběť, tentokrát dítě

Požírač mozku má v USA v krátké době druhou oběť, tentokrát dítě
Řeka Elkhorn v Nebrasce, v níž se dítě nakazilo. Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

V krátké době zabil velmi vzácný parazit zvaný požírač mozku či mozkožrout ve Spojených státech už druhého člověka. Obětí je tentokrát dítě, které se nakazilo při koupání v řece v Nebrasce.

O případu informovali ve středu zdravotníci v Omaze. Podle nich dítě zemřelo na primární amébovou meningoencefalitidu, což je smrtící infekce způsobená amébou (měňavkou) naegleria fowleri, uvedla AP.

Dítě se pravděpodobně nakazilo v neděli při koupání v řece Elkhorn nedaleko od města. Minulý měsíc zemřel na stejnou infekci muž, který se koupal v jezeře Three Fires, které je vzdálené zhruba 160 kilometrů. Ročně se přitom ve Spojených státech vyskytnou v průměru jen tři případy vzácného, avšak v drtivé většině smrtelného onemocnění.

Související obsah

​Nemoc způsobuje prvok, který žije ve sladké vodě, ideální je pro něj teplota od 30 do 45 stupňů. S oteplováním řek a jezer s rozšiřuje do míst, kde se dříve nevyskytoval. Do lidského těla proniká zásadně nosem a podél čichového nervu se dostává do mozku. Způsobuje odumírání mozkových buněk, což vede k zánětu a otoku mozku a rychlé smrti.

Příznaky, které připomínají meningitidu, se objevují za jeden až devět dní od nakažení. Projevují se bolestmi hlavy, horečkou, nevolností a zvracením, přecházejí ve ztuhlý krk, ztrátu rovnováhy, halucinace a záchvaty. Za den až 18 dní od prvních příznaků 95 procent nakažených umírá.

Související obsah

​Infekce je velmi vzácná, celkem bylo ve světě zaregistrováno 430 případů, ale jejich skutečný počet bude podle vědců vyšší. Není bez zajímavosti, že největší epidemie na světě byla v Česku v Ústí nad Labem, kde v letech 1963 až 1965 zemřelo 16 mladých lidí, kteří se nakazili v plaveckém bazénu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz