Tipy na výlet

Tipy na výlet: Kilometrové labyrinty chodeb. Navštivte české podzemí

Řada měst pod historickými centry skrývá kilometry podzemních chodeb. TV Nova vás v rámci rubriky Tipy na výlety vezme do Znojma, Jihlavy a Tábora.

Znojmo

Vůbec nejdelší a nejrozsáhlejší podzemní komplex v Česku se ukrývá pod historickým centrem města Znojma. Systém sklepů a chodeb je dlouhý 27 kilometrů a hloubený ve čtyřech patrech. Znojemské podzemí nabízí zájemcům několik různě obtížných tras.

"Kromě té klasické trasy máme tři adrenalinové. Připravujeme ještě čtvrtou novou trasu, kterou bychom rádi zpřístupnili od října letošního roku," sdělil průvodce Milan Závacký.

Související obsah

Pro absolvování těch obtížnějších a adrenalinových musíte projít testem prostorové připravenosti. "Je tam hodně vody a bláta. Jsou tam průlezy, tunely, žebříky. Tyto trasy nejsou určeny všem návštěvníkům. Hlavní podmínkou je, že účastník nesmí trpět klaustrofobií a taky musí projít rámem prostorové připravenosti, abychom měli jistotu, že se nám návštěvník nikde nezasekne," doplnil Závacký.

Pro rodiny s dětmi je vhodnější trasa klasická. Jsou tam vystavené různé figuríny, které dokumentují život v podzemí, atrakce i strašidla. Za vstupné na klasický prohlídkový okruh zaplatíte 130 korun za dospělého, za snížené vstupné 80.

Jihlava

Další podzemní zastávkou je Jihlava. Ta pod historickým centrem skrývá zhruba 25 kilometrů podzemních chodeb. Mimo historického okruhu, který z velké části ukazuje původní podobu podzemí, se můžete vydat i na prohlídku kolektorů.

"Je dobré se trošku přiobléct, teplota je 12 až 14 °C celoročně, a samozřejmě mít vhodnou pevnou obuv," přiblížila průvodkyně Martina Zachová.

Mimo vhodné obuvi a oblečení je také namístě dávat pozor na hlavu. "Práce byla velice namáhavá při ražbě. Když si představíme ten profil 2 x 1 metr, tak tu skálu odtěžili do hloubky cca dvou centimetrů za jednu směnu," sdělila Zachová. Co ale návštěvníky většinou zajímá nejvíce, je 12metrová svítící chodba. A také samozřejmě zvěsti o tajemném stínu a skalním výklenku.

Související obsah

Tábor

Poslední zastávka byla pod historickým centrem města Tábor. "Pod celým Táborem jsou zmapovány prostory v celkové délce 14 a půl kilometru. Naše prohlídková trasa je naštěstí kratší a za půl hodiny se dá projít asi 450 metrů," nastínil ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka.

Důležitá věc na táborském podzemí je to, že je vybudováno ve skalním podloží města. To je na něm zvláštní. Základní vstupné je 80 korun pro dospělého, snížené pak 60. Historická podzemí, která stojí za to navštívit, najdete i v řadě dalších měst.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz