Domácí

Záchranář Jan o nejhorší chvíli: Těhotná maminka zemřela, poblíž krvácelo dítě

Záchranář Jan o nejhorší chvíli: Těhotná maminka zemřela, poblíž krvácelo dítě
Při nehodě zemřela těhotná žena | Zdroj: ZZS Středočeského kraje

Středočeský záchranář Honza popsal výjezd, který byl pro něj v dosavadní kariéře tím nejtěžším. Pohled na místo nehody, kde ležela v bezvědomí těhotná maminka s rozbitým obličejem, ale také zhruba pětiletý chlapeček krvácející z hlavy, zřejmě nikdy nezapomene. Snažil se udělat vše, co v danou chvíli mohl. Přesto se na konci výjezdu Honza cítil poraženecky.

Středočeští záchranáři v rámci prázdninové rubriky "Z historie našich výjezdů" pravidelně informují o případech, které se jich nějakým způsobem dotkly. Ve středu se o svou zkušenost podělil Honza. Z hlavy nemůže dostat nehodu osobního automobilu, u které v minulosti zasahoval. A není divu. Pohled, který se mu nabídl, by otřásl nejedním profesionálem.

"Přijíždíme k nehodě osobního auta. Na zemi leží žena, kterou resuscitují svědci nehody. Má úplně rozbitý obličej, hlavu a docela silně krvácí. Už z dálky mě něčím zaujme, až po chvilce mi ale dojde, že je ve vysokém stupni těhotenství. Na krajnici na trávě leží na boku malý chlapec – pět nebo šest let, je v bezvědomí, krvácí z hlavy. U něj na bobku je nějaký muž, to on ho položil na bok, říká mi, že chlapec dýchá. Kolem nehody pobíhá ještě muž středního věku s rozbitým, krvácejícím čelem, svlečený do půl těla, silně rozrušený a zmatený. Někdo se ho snaží zastavit a zklidnit," popisuje začátek výjezdu záchranář Jan.

Jedná okamžitě. Nejdříve přichází k ženě a snaží se nahmatat puls na krkavici. Neúspěšně. "Prosím laiky, aby dál resuscitovali, ujišťuji je, že to dělají dobře a že se hned vrátím. Normálně bychom ženu začali ihned resuscitovat, zkoušeli bychom všechno možné, abychom ji zachránili, teď má ale přednost zraněný chlapec, pro něj teď můžeme udělat mnohem víc," dodává.

Související obsah

​Chlapec je v bezvědomí, ale dýchá. Puls má hmatný. Má ale nestejně široké zornice, což naznačuje poškození mozku. V tu chvíli Jan slyší sirénu, přijíždějí posily. S posádkou se domlouvá, že zůstane u chlapce, oni přebírají resuscitaci těhotné ženy.

Objevují se záchranáři z vrtulníku, mladá lékařka a záchranář. Honza jim předává informace o situaci, stavu chlapce i dosavadní léčbě. "Zvláštní pocit, asi jako při štafetě. Rychlost je důležitá, ale přesnost a bezpečnost víc," vysvětluje. Chlapce přenášejí na nosítkách do vrtulníku. Jan najednou nemá co dělat. "Z přehlcení prací se dostávám do opačného extrému. U auta mě oslovuje žena, která zraněnou resuscitovala před naším příjezdem. Ptá se na vodu na omytí obličeje od krve. Obdivuju jí. Zastavila hned za nehodou. Chtěl bych jí poděkovat, ale nevím, jak to vyjádřit. Snad to pochopila. Třeba to cítí stejně, třeba stačilo vidět, že jsme do toho taky dali všechno," popisuje dál.

Posádka mezitím končila beznadějnou resuscitaci, přikrývala ženu prostěradlem. "Pořád je tady hodně lidí, a přitom jakoby ticho, žádný ruch. Přijíždějí příbuzní a známí lidí z nabouraného auta. Muž klečí na poli, do půl těla svlečený, pláče. Hroutí se pod tíhou toho, co se stalo. Uklízíme věci. Mám pocit prohry," zakončuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz