Domácí

Premiér Fiala promluvil k velvyslancům. Žádal je o hledání energetických zdrojů

V Praze začala týdenní porada českých velvyslanců. Premiér Petr Fiala (ODS) na ní vyzval diplomaty, aby se při zahraničních jednáních soustředili na energetiku a dodávky surovin. Ve svém projevu mluvil také o ruské invazi na Ukrajinu.

Česko podle premiéra Fialy musí pomáhat Ukrajině přečkat ruskou agresi s co nejmenšími ztrátami a přispět k tomu, aby v konfliktu zvítězila. Toto téma se jako červená nit táhlo celým jeho projevem k velvyslancům. Řekl, že českým zájmem je ruskou agresi zastavit. Velkou roli v tom můžeme podle předsedy vlády hrát i díky tomu, že aktuálně předsedáme Evropské unii.

Důležité je podle něj především to, aby všechny evropské země v postoji k Rusku byly jednotné. V souvislosti s ruskou invazí zmínil premiér, že se Česko musí zbavit závislosti na ruském plynu. Chce, aby se na tom podíleli i diplomaté, a to tak, že budou v oblasti energetiky a dodávek surovin hledat nové, dosud přehlížené možnosti.

Související obsah

O energetické krizi ve svém projevu mluvil i ministr zahraničí Jan Lipavský. Ten například doplnil, že i přes to, že je potřeba najít co nejrychleji náhradu za ruský plyn, nové zdroje energie by neměly být na úkor životního prostředí. Porada, na kterou se do Prahy sjeli všichni čeští velvyslanci, potrvá do konce týdne.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz