Domácí

Situace na železnici je kritická. Začneme odměňovat dle spolehlivosti, řekl ministr

Premiér Petr Fiala (ODS) uznal, že situace na české železnici je kritická. Vlaky mají i několikahodinová zpoždění a někdy na ně lidé čekají marně, protože soupravy prostě nevyjedou. Premiér se proto rozhodl problém okamžitě řešit. A za úkol to dostal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Zoufalství a zmar, jinak se prázdninová přeprava po kolejích nazvat snad nedá. Před dvěma týdny štáb TV Nova natáčel s paní Klapalovou, která pravidelně čeká desítky minut v choceňské čekárně, nedávno dokonce zůstala na nádraží v České Třebové, odkud nakonec žádný spoj nejel.

Jiné nádraží, podobný osud. 160 kilometrů dál od paní Klapalové vyčkává muž se synem na svou ženu. V kolik mu paní vlakem přijede, neví. Zpoždění jejího spoje každou chvíli narůstá.

Související obsah

Vlaky ze všech koutů Česka měly také v úterý zpoždění. A lidé toho mají plné zuby. Jako by i v Petru Fialovi přetekl pomyslný pohár trpělivosti a rozhodl se zjednat pořádek. "Řada spoluobčanů čelí problémům na klíčových tratích. Pan ministr mě ujistil, že tu situaci řeší a sleduje," uvedl premiér Fiala.

A nejen to. Ministr dopravy Kupka si na provozovatele železniční sítě, kterou je Správa železnic, připravil pořádný bič. Těm, kteří nebudou plnit své povinnosti, sáhne na platy. "Přineseme v pátek systémové změny pro Správu železnic v kritériích odměňování těch, kteří jsou odpovědni za spolehlivost dopravních cest," přiblížil ministr dopravy.

Správa železnic však cestující ujišťuje, že plánované opravy a výluky, kvůli kterým železniční síť často kolabuje, jdou do finále. "Ta kritika přichází teď, kdy ta omezení začínají ustávat. Bude i narůstat rychlost průjezdu vlaků," uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Problém s vagóny

České dráhy řeší také problémy se zajišťováním linky z Prahy do Berlína a Hamburku. Jejich vlaky totiž jezdí i na německém území pro společnost Deutsche Bahn. Tamní personál ale odmítá převzít vagóny, které nejsou v pořádku, a jen v poslední době už takto německý dopravce nechal odstavit hned tři vlakové soupravy.

Související obsah

Co ovšem bylo příčinou odstavení, to Českým dráhám (ČD) německá společnost zatím nesdělila. Závada měla být údajně na třech vozech.

Od začátku srpna jde už o třetí případ, kdy německý dopravce odmítl převzít vlak Českých drah. "Od minulého týdne jsem na tohle téma několikrát mluvil se šéfem Českých drah, ten se ještě v minulém týdnu spojil se svými protějšky na německé straně, domluvili se na tom, že k podobným situacím nebude docházet," poznamenal Kupka.

V minulosti byla ve vlaku například porouchaná klimatizace nebo kola. V jednom případě cestující seděli v některých spojích nejen v uličkách, ale i v přechodech mezi vagony. Vlak jel o jeden vůz zkrácený, přitom bylo potřeba ho posílit. Jenže ČD mají modernějších vagonů pořád málo.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz