Domácí

S nákupem vánočních dárků neotálejte! Řada zboží se vyplatí, radí experti

Zdražování v Česku stále pokračuje. Odborníci však zatím pokles cen neočekávají, a naopak se obávají, že právě před Vánoci budou prodejci ceny šponovat. Začít kupovat dárky pod stromeček co nejdříve se letos vyplatí.

Odborníci se shodují, že letošní Vánoce budou ty nejdražší v české historii. "Před Vánoci bývá minimum slevových akcí. A i před těmi letošními budou ceny obchodníci spíš šponovat. Je to hlavní obchodní sezóna a budou se nažit vydělat," má jasno ekonom Štěpán Křeček.

Lidé každý rok podle expertů začínají s nákupem vánočních dárků čím dál dříve. "Loni to byla polovina srpna. Letos od začátku srpna vidíme, že lidé zboží nakupují," sdělil ekonom Petr Studnička.

Související obsah

Právě to je však letos dobrá strategie. Ceny se totiž budou stále zvyšovat. "Inflace se ještě do konce roku bude udržovat na vysokých úrovních. Nelze očekávat nějaké slevování v závěru roku," řekl ekonom Jakub Seidler.

Co se vyplatí?

Experti proto lidem doporučují využít slevové akce už nyní. Před Vánoci lze pak dokoupit už jen poslední nezbytnosti a zbytečně se tak nestresovat. "Vyplatí se cenově akční zboží. Například elektronika a hračky, které nepodléhají sezónním výkyvům," poradil Studnička.

Levnější jsou aktuálně také zimní věci a vybavení na nadcházející měsíce. "Protože ne každý má náladu kupovat třeba zimní kombinézu pro děti," poznamenal Studnička.

"Určitě si můžeme dělat průběžně zásoby, jestliže víme, že někdo má rád knihu nebo chce konkrétní dárek a teď ho vidíme v akci," doplnil Křeček.

Související obsah

Letos se navíc více než kdy jindy může vyplatit pořídit vouchery a dárkové poukázky. "Obdarovaní by si ho pak mohli utratit až po Vánocích, když přijdou klasické povánoční výprodeje," vysvětlil Křeček.

Žádné zadlužování!

V žádném případě by se však nikdo kvůli svátkům a nákupu dárků neměl zadlužovat. "Čekají nás nejdražší Vánoce v historii. Proto bychom si měli rozmyslet, co koupíme a nekoupíme. Mám pocit, že Vánoce by neměly být oslavou konzumu, ale o setkávání s blízkými," uzavřel Křeček.

Zdražování vede lidi k zoufalým činům. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz