Domácí

Vláda řeší vysoké ceny energií. Firmám by mohl pomoci kurzarbeit

S vysokými cenami energií by mohl podnikatelům pomoci takzvaný kurzarbeit. To znamená, že zaměstnancům podniků, které by kvůli drahým energiím omezovaly provoz, by mzdu vyplácel stát. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by systém vláda zavedla, pokud by se do tří týdnů nepodařilo najít celoevropské řešení rostoucích cen energií.

Vláda by mohla pomoci podnikatelům s vysokými cenami energií kurzarbeitem. "Pokud nenajdeme cestu společného evropského řešení nebo přes ten krizový rámec, tak toto je varianta, která je možná," sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

"Kurzarbeit dává smysl, když selže poptávka. Tady neselhala poptávka, tady selhala naše vláda. Naše firmy jsou nekonkurenceschopné kvůli tomu, že všichni ostatní už mají levné energie," myslí si exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Související obsah

"Neřeší to nijak tu energetickou otázku. Spíš to řeší poté, co se rozbil hrníček. Jak ho, když ne opravit, tak slepit," má jasno ekonom Petr Bartoň.

Kde ve stáním rozpočtu na kurzarbeit najít peníze, ale Jurečka neprozradil. Opatření může vyjít až na desítky miliard korun. "To bude záležet na tom, kolik by ty vysoké ceny energií postihly firem," doplnil Bartoň.

Zatímco pro podnikatele to byla ze strany vlády vůbec první slova o konkrétní pomoci, řešení pro domácnosti měsíc do začátku topné sezóny konečně začíná dostávat pevné obrysy. Bude určený i pro lidi, kteří mají trvalé bydliště na úřadě nebo v sídle své firmy. "Nerozlišuje se, jestli má smlouvu s dodavatelem uzavřenou živnostník," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka. Jedinou podmínkou pomoci tak je, aby byl do prostorů zaveden takzvaný domácí tarif.

Úporný tarif vláda zatím plánuje do konce roku 2023. Pokud by byl nutný déle, jeho parametry by se zřejmě upravovaly.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz