Domácí

Stromy před pražským magistrátem zřejmě nebudou. Vadí památkářům

Před pražským magistrátem mělo být v rámci revitalizace Mariánského náměstí vysazeno několik stromů. Rostou tam totiž pouze dva, a to přímo před budovou radnice. Jenže teď se proti tomu ohradili památkáři, podle kterých by stromy ničily historický ráz města a neměly vhodné podmínky pro růst.

V rámci revitalizace Mariánského náměstí požadoval Magistrát hlavního města Prahy vysazení více stromů. Rostou tu totiž pouze dva, a to přímo před budovou radnice. "V samotném úvodu projektu zde bylo navrhováno asi sedm stromů, které byly zpočátku odmítnuty z pozice odboru památkové péče. Výsledkem je kompromis, že tady budou pouze tři stromy," uvedl architekt projektu Šimon Jiráček.

Vysazení stromů mělo vzhledem ke stále stoupajícím teplotám pomoci centrum města ochladit. "Víme, že města tvoří tepelné ostrovy. Betonové, asfaltové a zastavěné plochy se nadměrně zahřívají," vysvětlil vědec Botanického ústavu Akademie věd České republiky Radim Hédl.

Související obsah

Podle památkářů by ale stromy kazily historický ráz města a neměly vhodné podmínky pro růst. "Není to tak, že by tam zeleň a stromy nemohly být vůbec, jenom by měly být v určitých přirozených a rozumných místech. Aby stromy jednak nestínily významné architektury, které se na Mariánském náměstí nachází, a samozřejmě aby měly také dobré životní podmínky," řekl vedoucí odboru Národního památkového ústavu v Praze Jan Holeček. Díky tomu, že stromy fungují jako přirozená klimatizace, by podle vědců jejich výsadba mohla napomoct i k lepšímu přizpůsobení prostředí na klimatické změny.

Adéla Kašpaříková, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz