Ekonomika

Po rekordu výrazný pád. Cena elektřiny je jako na houpačce

Evropské ceny energií výrazně klesají. Zatímco v pondělí v Česku překonala na burze cena elektřiny za megawatthodinu hranici 1 000 eur (asi 25 000 korun), do úterního odpoledne klesla na 550 eur (asi 13 500 korun). Pravděpodobně za to může plán Evropské unie s vysokými cenami bojovat.

Cena elektřiny se z pondělí na úterý zhroutila. V pondělí sice v Česku i Německu překonala hranici 1 000 eur, nakonec ale ještě během dne skončila na německé burze na hodnotě 760 eur (asi 18 680 korun), a v Česku dokonce o euro (24,50 koruny) níž. 

Pád ceny pokračoval i v úterý. V Německu se dostala na 610 eur (asi 15 000 korun). V Česku, které se řídí středoevropskou energetickou burzou Power Exchange Central Europe (PXE), dokonce na 550 eur (asi 13 500 korun).

Podle agentury Bloomberg může za výrazný pokles pravděpodobně plán Evropské unie zmírnit rostoucí náklady na elektřinu. Plyn zase zlevňuje kvůli rychlému plnění zásobníků.

"Naše úsilí sjednotit Evropskou unii v úsilí obnovit funkčnost trhů s energiemi se pomalu začínají vyplácet. Trhy reagují a ceny elektřiny i plynu letí dolů," uvedl v úterý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

"Potvrzuje to, že trh panikaří, což ovšem neznamená, že selhal. Selhali ti, co na paniku zadělali," okomentoval situaci na twitteru ekonom Lukáš Kovanda.

Síkela kvůli cenám energií svolal mimořádnou Evropskou radu. Jediným řešením je podle něj dohoda na evropské úrovni. "Hlavním, co musíme udělat, je oddělit ceny elektřiny od cen plynu," avizoval. Chce tedy určit maximální cenu plynu, který se používá pro výrobu elektřiny. Na stole jsou podle něj i další kroky. Předsedkyně Ursula von der Leyenová také v pondělí avizovala vytvoření nástroje, který přeruší vazbu mezi cenami plynu a elektřiny.

Velkoobchodní cena ale není to samé jako koncová cena pro zákazníky. Tu však cena na burze s dodávkou na následující rok může v budoucnu zase zvednout. 

Podle Síkely trh s elektřinou nefunguje:

TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz