Domácí

Boj o plyn. Řeší se, kdo na něj v případě nouze bude mít přednostní nárok

Opoziční politici volají po tom, aby vláda jasně definovala, které podniky a odvětví si zaslouží plyn v případě, že bude nutné vyhlásit stav plynové nouze. To je teď na rozhodnutí jednotlivých dodavatelů plynu. Jenže ti začali v souvislosti s krizí některé provozy přeřazovat do méně důležitých kategorií.

Pokud bude nedostatek plynu, kohoutky se utáhnou i pro průmysl a zemědělství. Kdo v případě nouze plyn dostane a na koho už nevystačí, je nyní v moci jednotlivých dodavatelů.

Podle potravinářské komory je jedním z největších problémů to, že se v případě nedostatku plynu nepočítá s firmami, které vyrábí potraviny a také krmiva.

Související obsah

​"Potraviny, krmivářství, to jsou základní pilíře pro to, abychom tady vůbec mohli přežít. V průběhu června začaly některým našim členům, kteří třeba vyrábějí trvanlivé potraviny, docházet dopisy od distributora, že je vzhledem k situaci přeřazuje do méně citlivé kategorie," postěžovala si prezidentka komory Dana Večeřová.

Opozice vyzývá vládu, aby podniky odebírající plyn kategorizovala přímo ona. Kabinet prý ale plán má. "Součástí plánu jsou i některé legislativní změny, které umožňují nepřistoupit k vyhlášení stavu nouze v plynu okamžitě, protože to znamená předání zodpovědnosti na provozovatele sítě a tabulkový postup. My jsme pro zabezpečení plynu udělali maximum," vyjádřil se ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

​"Je zásadní, aby podnikatelé nebyli rukojmí dodavatelů plynu, ale aby mohlo ministerstvo nebo stát stanovit jasné podmínky. Protože ve stejné skupině máme dneska kromě potravin také věznice, spalovny nebo plynové autobusy hromadné dopravy," zdůrazňuje europoslanec Martin Hlaváček (ANO).

Na začátku léta podnikatelé častokrát nevěděli, na kolik plynu by v případě nouze měli vůbec nárok. "Tak, jak jsem mluvil v minulém týdnu s českými podnikateli, zdá se, že začínají mít informaci minimálně o jednotlivých odběrných stupních a kdo do jakého stupně bude patřit," prozradil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

V souvislosti s energetickou krizí se vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla vyhlásit situaci předcházející stavu nouze v teplárenství. Od pondělí tak teplárny budou moci používat i jiné palivo než zemní plyn.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz