Ve čtvrtek v Německu vstoupila v platnost série mimořádných opatření, která mají vést ke snížení spotřeby zemního plynu a k celkovým úsporám energií. Nařízení se týkají zejména veřejného sektoru. V sídlech úřadů a dalších veřejných institucí (s výjimkou nemocnic a škol) se tak nově smí topit maximálně na 19 stupňů Celsia.
Kabinet německého kancléře Olafa Scholze zavedl kvůli energetickým úsporám mimořádná opatření, která mají snížit spotřebu plynu. Od 1. září je tak v německých veřejných budovách a památkách povolena maximální teplota 19 stupňů. Informoval o tom portál Focus.
A o jaké budovy vlastně jde? Například o radnice, muzea, kina, divadla, restaurace, bary, hotely, supermarkety nebo obchodní domy. Správci všech těchto objektů navíc musí po desáté hodině večer vypnout veškeré venkovní osvětlení. Výjimku tvoří pouze bezpečnostní osvětlení, jako je třeba značení únikových cest. V nočních hodinách platí také zákaz neonového osvětlení a osvícení billboardů a reklam.
Nově zavedená opatření se však netýkají například nemocnic, škol, školek nebo domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou. Zároveň zatím není jasné, zda se budou zavírat bazény nebo sauny. Jedno ale jisté je – soukromé bazény již nelze vyhřívat plynem nebo elektřinou.
Web energie:bau upozornil na to, že zavedením těchto opatření skončil luxus tepla. Mnoho provozovatelů obchodů má prý navíc problémy s dalším opatřením. Musí totiž přeprogramovat automatické dveře, aby snížili úniky tepla. Podle webu pravděpodobně dojde k nárůstu byznysu se svetry, vlněným spodním prádlem a zimními kabáty. Lidem, kteří snadno promrznou, tak nezbývá nic jiného než se teple obléknout.
Pro Němce je plyn příliš drahý. Podívejte se na reportáž TV Nova: