Zahraničí

Záchrana před energetickou pohromou. Čína podává Evropě pomocnou ruku

Záchrana před energetickou pohromou. Čína podává Evropě pomocnou ruku
Čínský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Profimedia

Energetická krize několikátým měsícem sužuje Evropu a odborníci se obávají, že bude ještě hůř. Tento týden ale přišla nabídka pomoci od země, od které bychom to čekali asi úplně nejméně. Pomocnou ruku ke zmírnění následků vysokých cen i nedostatku surovin podává sedmadvacítce Čína.

Na nabídku Pekingu upozornil deník Financial Times. Čína se coby největší světový zájemce a dovozce zkapalněného zemního plynu (LNG) rozhodla prodávat přebytky, které jí vznikají. Hlavní důvodem jsou ekonomické zájmy, nikoliv touha po záchraně Evropy. Ta z toho však může těžit.

Dovozy plynu jen za první půlrok narostly o 60 procent. Přesto Čína nakoupila dalších 53 milionů tun. Teď se očekává, že Evropa tímto tempem a vytížeností zásobníků plynu, které jsou zhruba na 77 procentech kapacity, dosáhne svého cíle naplnit je na 80 procent už v listopadu.

Čínská nabídka souvisí s potřebou nastartovat ekonomiku, růst jejího hrubého domácího produktu (HDP) se totiž zpomalil na 2,5 procenta. Jsou za tím početné lockdowny kvůli šíření covidu, které na rozdíl od Západu v Číně stále pokračují.

Související obsah

Komunistická vláda zároveň dlouhodobě usiluje o upevnění své pozice jedné ze světových velmocí. K tomu jí může posilnění na trhu s energiemi přispět. Na možné dopady na životní prostředí se přitom neohlíží. "Momentálně se dbá spíš na energetickou bezpečnost než na snižování environmentální stopy," konstatoval Mika Takehara z Japonské národní korporace pro ropu, plyn a kovy (JOGMEC).

Energetická krize v Evropě souvisí s válkou na Ukrajině. Unijní státy jsou totiž závislé na ruském plynu a ropě. Snaha je nahradit ale podle odborníků může vést ke vzniku nové závislosti na Číně, uvedl Business Insider.

Krize s energiemi se v Česku vymyká kontrole:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz