Počasí

Hurikánová sezona se letos probouzí pozdě. Jak může ovlivnit počasí v Česku?

Hurikánová sezona se letos probouzí pozdě. Jak může ovlivnit počasí v Česku?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Během srpna byla v Atlantiku hurikánová sezona neobvykle klidná, bez jediné pojmenované tropické bouře. Hned na začátku září ale začala aktivita bouří narůstat. Nyní jsou nad Atlantikem pozorovány dvě, a to Danielle a Earl. Meteoroložka Dagmar Honsová vysvětlila, zda mohou hurikány ovlivnit i počasí u nás.

Hurikánová sezona se "konečně" probouzí, letos o něco později. Aktuálně se Atlantikem ženou tropické bouře Danielle a Earl. Typická sezona produkuje kolem 14 pojmenovaných tropických systémů ročně.

Aktuální tropické bouře v Atlantiku | Zdroj: NOAA

​Z toho sedm z nich zesiluje na hurikány a tři z nich dosahují třetí nebo vyšší kategorie, tedy rychlosti větru přes 170 km/h. Jeden z hlavních faktorů pro nadprůměrnou hurikánovou sezonu je teplá voda v Atlantiku (voda v Mexickém zálivu může být prohřátá až na 32 °C). Dále je to zeslabení střihu větru nad Atlantikem (což letos v srpnu chybělo) a vývoj jevu La Niňa.  

Jak ovlivňuje hurikán počasí u nás?

Hurikán nad Atlantikem může mít dopad na počasí i ve střední Evropě, a to se zpožděním většinou 7 až 14 dnů. "Vliv na počasí u nás mají zejména ty hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států, slábnou a mění se na tlakovou níži. Po několika dnech mohou přes Atlantik doputovat až do střední Evropy," vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová. 

Související obsah

​Počasí u nás je pak velmi větrné a deštivé. Například v září 2017 počasí u nás ovlivňovaly exhurikány Maria a Lee. Přinesly velkou oblačnost, srážky a zesílení větru.

Také ve Středomoří se mohou ojediněle vytvořit tlakové níže, které určitými znaky připomínají hurikány. Nazýváme je medikány. "Tvoří se v nich oko s minimem oblačnosti, ale nikdy nedosáhnou takové síly jako hurikány, protože moře není tak teplé," zakončila Honsová.

Loni touto dobou USA pustošil hurikán Ida, který kromě velkých škod měl i lidské oběti:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz