Domácí

Lidé v podnájmech zuří. Získat příspěvek na bydlení je pro ně složité

Zájem o příspěvky na bydlení stoupá. Zatímco v červenci loňského roku bylo vyplaceno přes 600 milionů korun, ve stejný měsíc to letos bylo o zhruba sto milionů víc. Někteří zájemci o příspěvek se ale potýkají s problémy při vyřizování žádosti. Lidé v podnájmu často od majitelů bytů nemohou získat potřebné dokumenty o vyúčtování, které dokládají při žádosti.

Stále více lidí žádá o příspěvky na bydlení. Rozhodla se tak i paní Kristýna, která svoji dceru vychovává sama. Bydlí v podnájmu ve Strakonicích. "Poměrně dlouhou dobu jsem musela z majitele tahat veškeré dokumenty, abych mohla dostat příspěvek na bydlení. Nešlo to dlouho doladit a měla jsem s tím problém," prozradila.

V případě, že klient žádá o příspěvek na bydlení za období do 30. června letošního roku, je přitom nutné vyúčtování doložit. O tuto dávku je možné žádat i 3 měsíce zpětně. "Jestliže majitel bytu nebo domu odmítá tento podklad vydat nebo nereaguje, může se klient obrátit na Úřad práce České republiky a požádat, aby potřebný podklad vymáhal po vlastníkovi nemovitosti sám. Do doby, než ho obdrží, nemůže úřad o dávce rozhodnout," řekla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Lidí jako paní Kristýna je víc. Už by ale neměli mít při vyřizování žádosti takové problémy. Všechny dokumenty už nebudou potřeba. V případě, že požádají žádosti o příspěvek na bydlení od 1. července, postupuje Úřad práce ČR už podle nové úpravy, kde dokládání vyúčtování není povinné.

Související obsah

Nárok na příspěvek mají ti, kteří za nájem, energie, vodné nebo stočné zaplatí víc než 30 procent svých čistých příjmů. V Praze je to od 35 procent. "To je v tuto chvíli ten nejvíc adekvátní nástroj, kterým jsme opravdu těm rodinám dokázali plošně pomoci, ať už v nájemním, nebo vlastním bydlení," dodal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Aktuálně je průměrná měsíční výše příspěvku na bydlení přes čtyři tisíce korun. Jeho výše se různí podle nákladů na bydlení a příjmů rodiny. Třeba čtyřčlenná rodina s příjmem přes 38 tisíc, která platí za bydlení zhruba 18 tisíc, dostane příspěvek skoro 6 300 korun.

pv, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz