Počasí

Středa byla nejteplejší den týdne. O víkendu se ochladí

Středa byla nejteplejší den týdne. O víkendu se ochladí
Zdroj: Getty Images

Díky teplému jižnímu proudění je středa nejteplejším dnem týdne – teploty kulminovaly na letních hodnotách, v 15 hodin nejvyšší teplotu hlásila Čáslav – 27,3 °C. Rychlý propad teplot vzduchu přinášely ale bouřky, ty byly na jihozápadě území i silné, doprovázené nebezpečnými jevy. Víkend přinese výrazný propad teplot vzduchu. Vrátí se ještě letní teploty?

Středeční odpolední teploty v místech s malou oblačností stoupaly na letní hodnoty – např. v Českých Budějovicích před bouřkou teplota vystoupala na 26,1 °C, v Holešově bylo 25,8 °C, v Jičíně 26,6 °C, v Pardubicích 27,3 °C. Jedná se o nadprůměrné teploty v porovnání s dlouhodobým normálem.

Už čtvrtek přinese výraznou změnu v počasí – teplé jižní proudění ukončí přechod vlnící se studené fronty, která bude postupovat přes naše území od západu. Přechod fronty podpoří vznik bouřek, ojediněle i silných, tj. doprovázených nebezpečnými meteorologickými jevy. Po přechodu vlnící se studené fronty sem na víkend pronikne chladnější a vlhký vzduch od severozápadu, takže se budou nejvyšší odpolední teploty zastavovat do 20 °C a také oblačnosti i srážek bude hodně.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, postupně od západu na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Bouřky ojediněle budou i silné. Na východě území bude zpočátku dne až polojasno, denní teploty 20 až 24 °C, na východě 26 °C.

Ve čtvrtek bude hodně srážek a ojediněle i silné bouřky | Zdroj: TN.cz

​O víkendu teploty do 20 °C a hodně srážek

V pátek bude na východě území oblačno až zataženo s deštěm, postupně tam bude docházet k ubývání oblačnosti a k ustávání srážek. Na západě území bude polojasno, během dne až oblačno a místy přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C, denní teploty 20 až 24 °C.

V sobotu bude oblačno až zataženo, během dne na většině území občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 17 až 21 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, místy přeháňky. Postupně ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 16 až 20 °C. Hned po víkendu začne docházet k ubývání oblačnosti a k ustávání srážek, také teploty porostou a atakovat budou postupně letní hranici.

Nad Atlantikem jsou dva hurikány

Nad Atlantikem jsou pozorovány dva hurikány – letošním prvním byl hurikán Danielle, ten postupuje k Evropě, jak se dostává nad chladnější vody, postupně bude slábnout a na konci týdne se jako cyklona dostane k Pyrenejskému poloostrovu. Ovlivní tak počasí nad starým kontinentem. Druhým hurikánem je Earl. 

Předpokládaný postup hurikánu Dannielle | Zdroj: https://www.nhc.noaa.gov/

​Podívaná na obloze u Plzně. Muž natočil, jak město zasáhla bouřka:

Silný déšť v Hradci Králové: Voda je i v autobuse:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz