Zahraničí

Ledovec soudného dne roztává, varují vědci. Hladinu moře by zvedl o dva metry

Ledovec soudného dne roztává, varují vědci. Hladinu moře by zvedl o dva metry
Ledovec Thwaites | Zdroj: Profimedia

Polární výzkumníci z americké Univerzity jižní Floridy přišli se znepokojujícím varováním. Ledovec Thwaites, který je někdy přezdívaný "ledovec soudného dne", roztává rychleji, než se doposud myslelo. Pokud by přitom ledovec o velikosti Floridy roztál, světová hladina moří by mohla stoupnout i o dva metry.

Pevninský ledovec Thwaites, který se nachází na Antarktidě v Amundsenově moři, je často přezdíván "ledovec soudného dne". Je pro to dobrý důvod. Ledovec o velikosti Floridy totiž v sobě zadržuje tolik vody, že by po jeho roztání stoupla hladina moří o dva metry.

I proto jsou závěry výzkumu polárních vědců z Univerzity jižní Floridy znepokojivé. Thwaites totiž taje mnohem rychleji, než se doposud myslelo. "Za posledních 5 měsíců ledovec tekl rychlostí 2,1 kilometru za rok – dvakrát tak rychle, jak se odhadovalo na základě satelitních pozorování," stojí ve zprávě zveřejněné na portálu Nature Geoscience.

Související obsah

Thwaites je kromě své velikosti zvláštní i tím, že na rozdíl od jiných pevninských ledovců není celou délkou na pevné zemi. Místo toho se zarývá do mořského dna, po kterém putuje dále. A právě zde je problém, kvůli kterému je Thwaites zranitelnější než jiné ledovce.

Tento ledovec totiž taje odspodu. Voda, která se táhne po dně, ledovec zespodu narušuje. Tím ledovec ztrácí svou stabilitu a hroutí se do moře dřív, než je zvykem. "Thwaites se drží za konečky prstů. Měli bychom čekat velké změny v krátké době, dokonce i v řádu let," řekl geofyzik Robert Larter portálu Washington Post.

Podle mořského geologa Alastaira Grahama se zatím nedá určit, pokud se celá mořská část ledovce zhroutí do moře, kde roztaje. V příštích 75 letech je to ale možné. "V tuto chvíli s tím ještě můžeme něco dělat, obzvlášť pokud se nám podaří zastavit ohřívání oceánů," řekl Graham.

Kvůli oteplování se utrhl letos i ledovec v Alpách. Připomeňte si tragédii v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz