Domácí

Evropští ministři jednají o pomoci pro Ukrajinu. Na programu jsou i ceny energií

V Praze se v pátek sešli ministři financí a guvernéři centrálních bank členských států Evropské unie (EU). Jednají zejména o dopadech války na Ukrajině na Evropskou unii, ekonomické recesi a vysokých cenách energií.

Jednání ministrů financí a šéfů evropských centrálních bank vede český ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který věří, že se v pátek s kolegy dohodnou na další půjčce válkou zasažené Ukrajině ve výši zhruba 123 miliard korun.

Podle Stanjury se bude jednat i o vysokých cenách energií. Francouzský ministr financí, hospodářství a průmyslu uvedl, že je nutné ochránit domácnosti od rekordních cen nejen energií, ale třeba také potravin a obecně od vysoké inflace. Za důležité rovněž považuje snížení dopadů drahého plynu a elektřiny na soukromé firmy.

Související obsah

Ministři jednají i o zvyšování úrokových sazeb v Evropské unii kvůli rekordní inflaci a na program by se měla znovu dostat i jednání o mimořádném zdanění korporací. Cílem je zabránit společnostem s obrovskými zisky, aby zneužívaly takzvaných daňových rájů. Schválení 15% korporátní daně v EU nicméně bylo už dvakrát zablokováno, nejprve Polskem a teď mu brání Maďarsko.

Jednání bude pokračovat i v sobotu, kdy by se měli ministři a guvernéři centrálních bank věnovat schodkům státních rozpočtů a státním dluhům.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz