Zajímavosti

Nový král má k Česku velmi blízko. Je dokonce potomkem Přemyslovců

Král Karel III. má vztah i k České republice. Ještě jako Charles, princ z Walesu, několikrát navštívil Československo a Českou republiku a velmi vřelý a přátelský vztah měl s Václavem Havlem. S Českem ho pojí i velmi vzdálená historie. Je totiž potomkem Přemyslovců.

Do Prahy přijel současný král poprvé v roce 1991. Tehdy dorazil se svou chotí princeznou Dianou a velmi rychle si oba porozuměli s Václavem Havlem.

"Velmi se zajímal o filosofii, o drama i o to, co všechno představoval Václav Havel už v těch předrevolučních dobách, a měl velkou znalost zdejších poměrů. Z těch záběrů je dodnes patrné, že se tady velmi dobře bavili, že s Václavem Havlem našli velmi rychle společnou řeč," zhodnotila redaktorka Forbes Irena Cápová.

Karel III. prokázal, ještě jako princ Charles, velmi dobré znalosti česko-britské historie a má k ní prý dodnes velikou úctu. "Spolu se svým otcem, nedávno zesnulým princem Philipem, vévodou z Edinburghu, chovali zejména velký respekt a úctu k československým letcům sloužícím v RAF. Princ Charles ze svých soukromých zdrojů také přispěl na pomník československých letců zde v Praze," vysvětlila redaktorka.

Související obsah

​Při další návštěvě Prahy v roce 1992 prokázal, že není jen mužem přísné etikety. Při natáčení dokumentu v hlavním městě se potkal s pražským patriotem Karlem Fořtem. "Dostal jsem se do kontaktu s jeho štábem, který mě požádal, zda bych něco nepovyprávěl princi Charlesovi o románské Praze. Dokud běžely kamery, tak byl trošku odtažitý," zavzpomínal na setkání.

Když ale kamera přestala natáčet, tak z něj byl prý jiný člověk – srdečný, sympatický a velice příjemný. "Říkal, jestli bych si s ním nedal whiskey. V té zimní Praze jsme si dali panáčka whiskey a povídali jsme si," řekl Fořt.

A ještě jedna zajímavost – současný britský velvyslanec v Česku Nick Archer pracoval v 90. letech jako tajemník tehdejšího prince, absolvoval s ním stovky zahraničních cest. Možná i díky tomu se návštěvy britského monarchy v Česku opět dočkáme.

lud, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz