Domácí

Vláda chystá cenový strop energií. Měl by být udržitelný, říká ekonom

Evropští ministři pro energetiku se neshodli na zastropování cen energií, kvůli kterému se mimořádně sešli. Podařilo se jim pouze najít shodu na okruzích, které by měly podpořit například zastropování cen na národní úrovni. Cenový strop by měla česká vláda definitivně představit na začátku týdne.

Celoevropské zastropování cen ruského plynu není cesta, shodli se evropští ministři pro energetiku. Evropská komise by měla podle nich připravit plošnou pomoc, která se bude týkat především snížení ceny elektřiny z neplynových zdrojů, menší spotřeby elektřiny nebo zastropování cen plynu pro výrobu elektrické energie. Na konkrétní řešení tak budou muset přijít jednotlivé státy zatím samy.

Česko bylo proti evropskému zastropování ceny ruského plynu především kvůli obavě z jeho úplného odstřižení a následného nedostatku v celé Evropě. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je Česko připravené ceny energií po několika týdnech slibů zastropovat na národní úrovni.

"Česká vláda na začátku příštího týdne na toto jednání naváže a představí návrh českého řešení, jež povede k zastropování cen energií," ubezpečil premiér na twitteru.

Související obsah

​"Tady vzniká dohoda mezi státem a výrobci energií, aby ten nový systém zastropování cen byl dlouhodobě udržitelný. I když bude stanoven cenový strop, tak to neznamená, že budeme mít energie za ceny, na které jsme byli zvyklí třeba před dvěma roky, ale ta situace bude zvládnutelná," vysvětlil ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Česko se dlouho snaží odpoutat od závislosti na ruském plynu a nachystat se na zimu bez něj. V rámci toho byl slavnostně otevřen nový LNG terminál v Nizozemsku a od března se Česko snaží co nejvíce naplnit tuzemské zásobníky. "Kapacita je veliká, ale nespokojujeme se jenom s tím, jednáme o dalších LNG terminálech," upozornil Fiala.

I díky tomu se minulý týden povedlo fungovat zcela bez plynu pocházejícího z Ruska. Konkrétní celoevropská opatření by měla Evropská komise představit během několika dní.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz