Domácí

Novojičínskem se přehnala větrná smršť. Ničila střechy, lámala stromy

Hraběticemi na Novojičínsku se během soboty několikrát prohnala větrná smršť. Silný vítr poničil střechy, kapličku i polámal stromy. Na místě zasahovalo sedm hasičských jednotek.

Sedm jednotek hasičů odstraňovalo od sobotního odpoledne až do večera v oblasti Jeseníku nad Odrou následky větrné smršti, která Hraběticemi s pouhými 20 čísly popisnými několikrát proletěla a poškodila střechy rodinných domků, hospodářských budov či stromy hned u dvanácti z nich. K tomu ještě shodila kříž z věže zdejší kapličky.

"Je malým zázrakem, že se tato událost s vysoko létajícími plechy, křesly či trampolínou obešla bez zranění. Na zahradě u jednoho z rodinných domků náhle spadla i mohutná stoletá lípa, když majitelé bez postranních pohnutek tvrdili, že si dendrologa zvou na kontrolu každý rok," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

​Strom naštěstí nezasáhl dvoupodlažní rodinný domek s čerstvě rekonstruovanou střechou, obyvatele domku ani zvířectvo. Hasiči lípu pořezali. Místy byla ztrouchnivělá, a to především u kořenů.

"Na pomoc vyjeli před sobotní 15. hodinou do Hrabětic lezci ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně, kteří mj. provizorně přibíjeli větrem utrženou střešní plechovou krytinu na třetině velké sedlové střechy," upozornil Kůdela.

Související obsah

​U dalších poškozených domů a se stromy pomáhaly s pomocí nastavovacích žebříků a motorových pil jednotky dobrovolných hasičů z obcí Vražné, Starý Jičín-Starojická Lhota, Odry, Jeseník nad Odrou-Hůrka, Suchdol nad Odrou a Fulnek. Obnovit dodávku elektřiny natažením nových kabelů sem přijeli pracovníci energetické firmy.

Jednu ze střech, kde vítr sloupnul velkou část plechové střešní krytiny, museli kvůli hrozbě pádu hasiči odstranit i s dřevěným krovem z automobilového žebříku. Hasiči také odstraňovali popadané stromy či jejich části z centrální komunikace a pomáhali obyvatelům se zjišťováním škod. Činnost ukončili kolem půl osmé večer.

Lidé začali okamžitě spekulovat nad tím, jestli se nejednalo o tornádo. "Provedl jsem průzkum mezi mnoha obyvateli Hrabětic, ale nikdo z nich na vlastní oči neviděl trychtýř, který by měl charakterizovat tornádo. Někteří uvedli, že silný vítr obkroužil celou obec a zase se vracel. Zvedal do výšky křesla a další předměty, trampolína skončila u sousedů," zakončil Kůdela.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz