Počasí

Počasí nad Evropou ovlivní ex-hurikán! PŘEDPOVĚĎ, jak bude v Česku

Počasí na Pyrenejském poloostrově bude na počátku týdne pod vlivem ex-hurikánu Danielle, přinese převážně velkou oblačnost, vydatné srážky – spadnout může i přes 100 mm, místy bouřky, silný vítr a vysoké vlny u portugalského pobřeží. Do západní a střední Evropy bude proudit teplý vzduch. Po přechodu studené fronty ale na konci týdne očekáváme razantní ochlazení. V Alpách bude od cca 2 000 metrů nad mořem sněžit.

V Česku zpočátku týdne nadprůměrné teploty

V pondělí bude v porovnání s víkendem oblačnosti i srážek o poznání méně. Poté, co se rozpustí ranní mlhy a nízká oblačnost, bude převládat jen malá oblačnost – skoro jasno až polojasno, výjimkou bude severovýchod území – tam bude polojasno až oblačno a místy přeháňky. Srážkové úhrny se plně vejdou do 2 mm. Odpolední teploty budou příjemné – 19 až 23 °C.

Úterý bude jediný den bez srážek. Bude polojasno nebo skoro jasno. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Později večer od západu přibývání oblačnosti. Ranní teploty 12 až 8 °C, denní teploty 20 až 24 °C.

Srážky v pondělí skoro neočekáváme | Zdroj: TN.cz

​Od středy deštníky všude s sebou

Ve středu bude oblačnosti i srážek už dost – počasí u nás ovlivní frontální systém. Zpočátku dne bude oblačno až polojasno, na západě občas déšť. Postupně bude docházet k dalšímu přibývání oblačnosti a srážek na většině území. Ojediněle přijdou i bouřky. Srážkové úhrny se budou pohybovat i přes 30 mm. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 20 až 24 °C, na severu kolem 18 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 18 až 22 °C. V pátek bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 16 až 20 °C.

Související obsah

​Na víkend propad teplot

Víkend bude ve znamení studeného severozápadního až severního proudění. V sobotu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 12 až 16 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 8 až 4 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. Pocitovou teplotu bude snižovat čerstvý vítr.

Ex-hurikány nad Evropou

Během letošního srpna byla v Atlantiku hurikánová sezóna neobvykle klidná. Nejaktivnější hurikánová sezóna byla v roce 2020. Tenkrát na podzim ex-hurikány ovlivňovaly počasí také v Evropě – např. hurikán Zeta, kdy teplá fronta přecházela přes Česko 2. listopadu. Byla to nejaktivnější hurikánová sezóna od počátku sledování – tedy od roku 1851. Jeden z hlavních faktorů pro nadprůměrnou atlantickou sezónu je teplá voda v Atlantiku – voda v Mexickém zálivu může být prohřátá až na 32 °C, zeslabení střihu větru nad Atlantikem, což letos zatím chybělo, a vývoj jevu La Niňa.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz