Zajímavosti

Máte ve svém okolí hrdinu? Přihlaste ho do hlasování o Cenu Michala Velíška

Ve středu začíná nominační kampaň do 17. ročníku Ceny Michala Velíška. Lidé v rámci ní mohou posílat příběhy hrdinských činů, které znají ze svého okolí. Ocenění organizuje Nadace ADRA a TV Nova na počest odvážného činu Michala Velíška. Nominační fáze probíhá do 2. října. Výsledky budou ohlášeny ve čtvrtek 3. listopadu.

Střihač TV Nova Michal Velíšek nabídl 13. září roku 2005 na Karlově náměstí v Praze pomoc dívce, kterou ohrožoval neznámý muž. Za svou nelhostejnost zaplatil životem. Příběhy hrdinských činů, kdy se "obyčejní" lidé postavili násilí, přírodním živlům nebo jinak pomohli v kritické situaci, může kdokoliv přihlásit pomocí jednoduchého formuláře na stránkách Nadace ADRA.

Nominační fáze probíhá od středy 14. září do 2. října. Výsledky ocenění budou vyhlášeny ve čtvrtek 3. listopadu. "Už 17 let vzpomínáme na odvážný čin našeho kolegy Michala Velíška. Zpravodajství TV Nova průběžně přináší svědectví o osobní odvaze a nelhostejnosti lidí, kteří neváhali pomoci v kritické situaci. Těším se na nejsilnější hrdinské činy z letošního roku, které mohou být pro nás všechny inspirací," uvedla generální ředitelka TV Nova Klára Brachtlová.

Související obsah

​"Cena Michala Velíška neztratila na aktuálnosti ani v dnešní době. Nejde jen o to, co se děje vedle mě v nejbližším okolí. Znamená to zaujmout jasný, statečný a rozhodný postoj k jakémukoli projevu násilí. I k tomu, které se odehrává za hranicemi naší země. To je aktuální výzva činu Michala Velíška v kontextu současného válečného konfliktu," řekl Vítězslav Vurst, čestný předseda nominačního výboru Ceny Michala Velíška.

Nominovat je možné děti i dospělé, kteří nezaváhali a bez ohledu na možné důsledky pro sebe pomohli v situaci, při níž šlo někomu o život či zdraví. Podmínkou je, aby zachránce nebyl profesionál, tedy lékař, zdravotník, policista, voják, záchranář, hasič včetně dobrovolného, a aby k události došlo v Česku v době od 13. září 2021 do 12. září 2022. Více informací najdete na stránkách Nadace ADRA.

Smyslem Ceny Michala Velíška je připomínat, že součástí života každého z nás by měla být slušnost, pohotovost, odvaha a rozhodnost. Poděkování patří nejen všem zachráncům, ale i těm, kteří zaslali jejich nominační příběhy.

Tématu se věnovala i reportáž v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz