Zahraničí

NASA se pokusí vychýlit asteroid, narazí do něj kosmickou lodí

NASA se rozhodla provést ojedinělý experiment, který by měl ověřit strategii prvního planetárního obranného systému na světě. Odborníci chtějí zjistit, zda je náraz kosmické lodi do asteroidu dostačující na to, aby jej vychýlil z kolizního kurzu k naší planetě. Informace přinesla agentura Reuters.

"Neustále na obloze hledáme potenciální nové asteroidy a hrozby... takže tento test nám pomůže získat jistotu, že máme strategii zmírnění dopadů, pokud by někdy byla identifikována takováto hrozba," řekla vedoucí programu Double Asteroid Redirection Test (DART) Andrea Rileyová.

Loni v listopadu za tímto účelem odstartovala z Kalifornie sonda, kterou vědci namířili k měsící Dimorphos, jenž je svou velikostí srovnatelný s fotbalovým stadionem.

Související obsah

Úkolem mise bude otestovat schopnost sondy změnit trajektorii asteroidu čistě pomocí kinetické energie prostřednictvím nárazu ve vysoké rychlosti. Vědci budou zkoumat, zda takový impulz postačí k tomu, aby případný asteroid vychýlil ze zkázonosného kurzu.

Dimorphos nepředstavuje pro Zemi žádnou skutečnou hrozbu a je vcelku nepatrný, zejména ve srovnání s asteroidem, který na Zemi dopadl před 66 miliony let a způsobil vyhynutí dinosaurů. Vedoucí koordinace DART Nancy Chabotová však tvrdí, že menší asteroidy jsou častější a teoreticky představují větší problém. Proto je Dimorphos tak dokonalým cílem pro tuto první testovací misi planetární obrany.

Kamery umístěné přímo na sondě budou monitorovat veškeré dění, a to až jednu a půl sekundy před dopadem, řekla systémová inženýrka Elena Adamsová. Náraz tak budeme moci sledovat v reálném čase. Velké finále mise se odehraje 26. září.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz