Zahraničí

Král Karel III. navštívil Wales. Lidé v Londýně stále vzdávají hold královně

Král Karel III. se svou ženou po dni odpočinku navštívil poprvé jako panovník Wales. Tisíce lidí mezitím stále čekají, aby královně u rakve s jejími ostatky mohly vzdát hold. Čas mají do konce víkendu. Pohřeb bude v pondělí.

Král Karel III. se v pátek vydal do Walesu, kde se zúčastnil bohoslužby, navštívil parlament a byl na recepci pořádané tamní vládou. Bývalý princ z Walesu má k regionu hluboký vztah, a několikrát dokonce pronesl projev ve velštině.

Mezitím tam lidé stojí několikakilometrové fronty, aby se rozloučili s královnou Alžbětou II. Den pohřbu bude plný emocí a obřadů. Od bohoslužby ve Westminsterském opatství přes vojenský průvod až po závěrečný rodinný obřad v kapli na hradě Windsor. Královna prý do plánu na svůj vlastní pohřeb vnesla nějaké prvky. Pohřbena bude vedle svého milovaného chotě prince Philipa.

Smutek vyjádřil i princ William. "Je to jeden z těch momentů, kdy si říkáte: 'Připravoval jsem se na to, ale připravený nejsem.' Je to zvláštní, protože jsme věděli, že je jí už 96 let," řekl truchlícímu davu před panstvím Sandringham princ z Walesu.

Pohřbu se zúčastní 2 000 hostů z celého světa včetně desítek hlav států. Kvůli válce na Ukrajině se pohřbu nesmí účastnit delegace z Ruska ani Běloruska. Pozvaní nebyli ani představitelé Venezuely, Afghánistánu nebo Barmy. Čína naopak pozvána byla, což se mnohým nelíbí, a pozvánku prý dostala i Severní Korea.

Související obsah

Číňané ale nesmí vzdát oficiálně hold královně ve Westminster Hall, a to kvůli čínským sankcím proti pěti britským poslancům a dvěma členům sněmovny. Veřejnost se může královně poklonit u katafalku až do neděle. Vystát frontu teď trvá asi 11 hodin.

"Byl to úžasný zážitek. Chtěli jsme jí vyjádřit úctu, což jsme také udělali. Vím, že jsem se s ní nikdy nesetkala tváří v tvář. Ale je to, jako by byla mojí babičkou. A byla to úžasná a silná dáma," zavzpomínala truchlící Elizabeth Brunová, která přišla královně vzdát hold.

kh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz