Domácí

Piráti chtějí nižší daň na zeleninu. Kalousek se jim vysmál, lidé našli chybu ve výpočtu

Piráti v pátek představili svůj návrh o trvalém snížení DPH u ovoce a zeleniny z 15 na 10 procent. Aby nenastal výpadek v rozpočtu, navrhují naopak zvýšit DPH u přislazovaných nápojů s cukrem z 15 na 21 procent. Na sociálních sítích to vyvolalo bouřlivou diskuzi.

"Piráti navrhli zlevnit zeleninu a ovoce o pět procent. Lidé mají mít šanci stravovat se zdravě i přes zdražování. Zelenina a ovoce jsou základ zdraví. Aby návrh nebyl na dluh, souběžně chceme přeřadit doslazované nápoje do vyšší sazby jako většina zemí Evropské unie. Není důvod zvýhodňovat tekuté cukry," uvedl na svém twitteru předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Když Michálek v Poslanecké sněmovně návrh představoval, stál vedle něj bannerový stojan, na němž byl obrázek různých druhů ovoce a zeleniny s přeškrtnutým nápisem "15 % DPH". Ten nahradil nový, zvýrazněný nápis "10 % DPH". Svůj twitterový příspěvek šéf poslanců Pirátů doplnil fotkou právě tohoto banneru, vedle něhož zapózoval s bramborami a svazky mrkví a petržele v rukou.

Související obsah

​Jeden všímavý uživatel sociální sítě však upozornil, že Michálkovo tvrzení je v rozporu s tím, co se uvádí na zmíněném banneru. "To mi nevychází. Když mrkev bez daně stojí 20 korun, s 15procentní daní je to 23 korun. S 10procentní daní je to pak 22 korun. Ale kdyby zlevnila o pět procent, tak musí stát 21,85 koruny. Zlevnění je tedy o 4,34 procenta, nikoliv o pět procent. Navíc mluvíte o snížení procentní sazby, která není v procentech, ale v procentních bodech," napsal pod Michálkův příspěvek uživatel Inclamiente.

Na pirátský návrh zareagoval i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který ho pokládá za hloupý a populistický. "Panebože. Uznávám, že je to zdravější než Babišovo snížení DPH u točeného piva, ale systémově je to úplně stejná hloupost. To vážně neumíte nic jiného než soutěžit s populistou jeho vlastními populistickými nápady?" táže se vládní strany na svém twitterovém profilu.

Související obsah

​Pirátská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. "Náš návrh je rozpočtově neutrální, protože tu ztrátu chceme vykrýt zvýšením DPH na slazené nápoje. A navíc ho podporuje i váš ministr zdravotnictví," odpověděli Piráti Kalouskovi s odkazem na Vlastimila Válka (TOP 09).

Miroslav Kalousek si však ve své další reakci pevně stojí za svým: "Váš návrh je lidová tvořivost bez efektu. Sezonní výkyvy cen u ovoce a zeleniny jsou mnohem větší než pětiprocentní. K žádnému viditelnému zlevnění nedojde, dojde jen ke komplikacím a vyšším nákladům jak u prodejce, tak u správce daně. Moderní trend by měl být ve zjednodušování. Ne naopak."

Související obsah

​Česká pirátská strana už dále na Kalouskovu odpověď nijak nereagovala. Redakce TN.cz se pokoušela telefonicky spojit s Jakubem Michálkem, aby se vyjádřil k tomu, zda tedy u ovoce a zeleniny navrhuje snížení DPH o pět procent, nebo pětiprocentní snížení ceny těchto produktů. Předseda pirátských poslanců však telefon nezvedl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz