OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Obtěžování? Na ulici ho zažívají 3 ze 4 Češek!

Obtěžování? Na ulici ho zažívají 3 ze 4 Češek!
Zdroj: L'ORÉAL Česká republika s.r.o.

Naučte se, jak zastavit ponižující chování na veřejnosti

České ulice nejsou tak bezpečné, jak by se mohlo zdát. Neuvěřitelných 90 % mladých žen do 34 let má v ČR zkušenost se sexuálním harašením na veřejnosti a 61 % se jich večer vyhýbá pobytu na ulici ze strachu před sexuální agresí. Pomoct oběti harašení přitom můžete jednoduše i vy. Stačí si zapamatovat metodu pěti D, se kterou přichází značka L’Oréal Paris.

Sexuálně explicitní gesta, oplzlé komentáře nebo nežádoucí dotyky či blízkost – ze strachu před sexuálním násilím více než polovina mladých Češek upravuje svůj vzhled, aby nepřitahovaly nechtěnou pozornost a neodnesly si doživotní šrámy na duši. Proti nevhodnému chování na veřejnosti se nyní postavila značka L’Oréal Paris, která bojuje za bezpečný veřejný prostor pro všechny a ve spolupráci s mezinárodní nevládní organizací Right to be_ vytvořila metodu 5D, která napoví, co dělat, když na ulici, v tramvaji či v obchodě vidíte ženu, kterou někdo obtěžuje. Lokálním partnerem a odborným garantem je Konsent.

 Na výběr máte z pěti možností:

  1. Direct – Zasáhni přímo

Neodvracejte zrak, seberte odvahu, a pokud není situace nebezpečná, oslovte pachatele. Stačí ho požádat, aby se svým chováním přestal.

  1. Distract – Zaskoč pachatele

Odlákejte pozornost pachatele např. otázkou na cestu či na nejbližší bankomat.

  1. Delegate – Zavolejte pomoc

Oslovte lidi v okolí a požádejte je, ať ženě pomůžou. Může to být policie, ale i např. ostraha objektu.

  1. Document – Zdokumentuj incident

Foťte a natáčejte, abyste mohli v případě potřeby vše doložit. Vždy ale jen se souhlasem oběti!

  1. Delay – Změň téma

I když už incident skoční, oslovte oběť a ukažte ji, že jste na její straně a nemá se čeho bát.

Naučit se celý postup dokonale můžete díky projektu Stand Up od značky L’Oréal Paris. Na stránce www.standup-cesko.com objevíte celý projekt, užitečné informace o tom, jak vlastně sexuální obtěžování rozeznat, a také registraci na online i osobní vzdělávací seminář.

Naším zvláštním posláním je zastání se práv žen, které jednak představují polovinu světové populace a zároveň, obzvlášť v dnešní době, mohou být se svými dětmi ve zvlášť vážném ohrožení. L’Oréal Paris na sebe proto bere aktivní roli a chce posílit ženy na celém světě, včetně České republiky,“ říká o projektu Brigitte Streller, generální ředitelka L’Oréal Česká republika.

* Mezinárodní studie “Sexuální obtěžování ve veřejných prostorách, data v rámci ČR”, realizovaná na vzorku 1 019 osob agenturou Ipsos ve spolupráci se značkou L´Oréal Paris, únor 2022

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz