Zahraničí

Ukrajina odhaluje hroby u Izjumu. Je jich více než čtyři sta

Ukrajinské jednotky se dál snaží dobýt zpět Ruskem obsazená území na severovýchodě země. A cílem je teď klíčová řeka Oskil v Charkovské oblasti, která tvoří frontovou linii. Podle vojenských analytiků nemusí mít Rusko dost sil, aby útok Ukrajiny odrazilo. V osvobozeném Izjumu mezitím Ukrajinci dál vykopávají z hrobů stovky mrtvých.

V borovém lese na okraji města Izjum se šíří mrtvolný pach. Právě tam objevili Ukrajinci hromadné pohřebiště se 440 hroby. V některých leželo i několik těl najednou. "Jmenoval se Jaseňuk. Celá jeho sedmičlenná rodina zemřela. V tom bloku přišlo o život 46 lidí. Někteří umírali v plamenech, jiné něco rozdrtilo," řekl obyvatel Izjumu Grigorij.

Na exhumaci těl se podílí pod dozorem policie i státních zástupců zhruba stovka Ukrajinců. Mnozí padají vyčerpáním. V hrobech jsou vojáci i civilisté. Podle charkovského oblastního žalobce není pochyb o tom, že ve městě byly spáchány válečné zločiny.

Související obsah

"V prvním hrobě je tělo s provazem kolem krku a svázanýma rukama. Na některých tělech najdeme stopy po mučení. Měli jsme štěstí, že těla byla pohřbena do jílu. V něm se nerozkládají tak rychle," vysvětlil vedoucí okresní prokuratury v Charkově Oleksandr Iljinkov.

Izjum Rusové od dubna využívali jako klíčový vojenský uzel pro zásobování svých sil. Ukrajinci 50tisícové město znovu dobyli minulý týden.

Jen v průběhu tohoto měsíce Ukrajinci získali pod kontrolu okolo 8 000 kilometrů čtverečních. Teď se ukrajinská armáda soustředí na ofenzivu v Charkovské oblasti. Jednotky už překročily východní břeh řeky Oskil, kudy vede jedna z hlavních zásobovacích tras ruské armády.

Související obsah

Podle britského ministerstva obrany nemusí mít ruští vojáci dostatek rezerv ani potřebnou morálku, aby dobytá území na Ukrajině udrželi. Putin přesto varoval, že Moskva je připravena zesílit své útoky na důležitou infrastrukturu země.

"Hlavním cílem je osvobození celého Donbasu. Tato práce pokračuje i přes pokusy ukrajinské armády o protiofenzivu. Postupně ruská armáda obsazuje nová a nová území," prohlásil Putin. Americký prezident Joe Biden už varoval Rusko před použitím chemických a dalších zakázaných typů zbraní.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz