Zahraničí

Aljašku zasáhla silná bouře. Hrozí nejhorší povodně za 50 let, tvrdí experti

Západní část Aljašky v sobotu zasáhla silná bouře. Vydatné deště následně způsobily záplavy a mnozí lidé museli opustit své domovy. Podle meteorologů hrozí nejhorší povodně za posledních 50 let.

Přívaly vody vytrhly menší budovy ze základů. Jedno obydlí v Nome dokonce plulo po řece do chvíle, než se zachytilo o most. Domácnosti trápí výpadky elektřiny a řada lidí musela opustit své domovy a vydat se do výše položených míst.

Podle meteorologů mohou některá místa postihnout nejhorší záplavy za posledních 50 let, píše portál The New York Times. Zatím však úřady neevidují žádné oběti ani zraněné.

Související obsah

Nejhorší situace je v osadě Golovin, kde žije 170 obyvatel. Hladina moře se tam dostala 3,3 metru nad svou běžnou úroveň při přílivu. "Ve spodní části voda zaplavila většinu domů," uvedl meteorolog z Národní meteorologické služby.

Mnozí lidé se schovali na kopci v kanceláři správy domorodé komunity. Jiní pak hledali útočiště v tamní škole. Jeden z obyvatel, vystupující pouze pod křestním jménem Lewis, uvedl, že tak silnou bouři nezažil za 20 let svého pobytu v osadě Golovin. "V minulosti přišlo několik povodní, ale nikdy nebyly tak silné," citoval portál CNBC Lewise.

V severní Kalifornii navíc platí varování před silným větrem. Ten může lámat větve a vyvracet stromy. Starosti dělá hlavně hasičům v pohoří Sierra Nevada. Na úpatí totiž likvidují mohutný požár. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz