Zahraničí

Hurikán pustoší karibský ráj, Portoriko je bez proudu a pod vodou

Hurikán Fiona od neděle řádí na karibském ostrově Portoriko a vyžádal si dvě oběti. Vichr zničil elektrické vedení, takže území spadající pod USA je z velké části bez proudu, následné lijáky způsobily mohutné záplavy a sesuvy půdy.

Na celém ostrově v současné době provádí záchranné operace asi 600 vojáků Národní gardy a dosud bylo zachráněno asi 1 000 lidí, informovala BBC. Americký prezident Joe Biden vyhlásil v Portoriku stav nouze.

Vichr o síle 140 km/h provázený přívalovými lijáky odstřihl od elektřiny a pitné vody většinu obyvatel. Rána to byla o to ničivější, že ostrov se třemi miliony obyvatel se ještě nevzpamatoval z hurikánu Maria, který před pěti lety zabil téměř tři tisíce lidí a zničil elektrickou síť, uvedla agentura AP.

Související obsah

​Živel zničil silnice, strhl dálniční most, střechy, voda zaplavila domy i letiště. V pondělí zůstaly zavřené školy i úřady, většina nemocnic funguje díky generátorům.

​Úřady zatím informovaly o dvou obětech. Osmapadesátiletého muže strhla rozvodněná řeka, třicátník zemřel při požáru, když doléval benzín do zapnuté elektrocentrály.

Hurikán Fiona ještě zesílil a zasáhl pobřeží Dominikánské republiky. Tam dostali lidé na úterý volno, stovky obyvatel se musely evakuovat, úřady uzavřely pláže, přístavy i letiště. I zde už má hurikán oběť, když muže zabil padající strom.

Podívejte se na záběry z evakuace:

 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz