Domácí

Volby by vyhrálo hnutí ANO, na vládní ODS se dotahuje SPD

Volby by vyhrálo hnutí ANO, na vládní ODS se dotahuje SPD
Andrej Babiš | Zdroj: TV Nova

Pokud by se teď konaly volby do Poslanecké sněmovny, skončily by drtivým vítězstvím opozičního hnutí ANO. Vyplývá to z nejnovějšího modelu agentury MEDIAN. S velkým odstupem se na druhém místě drží vládní ODS, na kterou se dotahuje SPD. Ze zbývajících koaličních stran by se do dolní komory probojovali jen Piráti, preference KDU-ČSL, TOP 09 a STAN jsou pod pětiprocentní hranicí.

Pětici stran vládní koalice Petra Fialy (ODS) klesají preference. Křesla v Poslanecké sněmovně by podle srpnového modelu agentury MEDIAN znovu získala jen ODS, pro kterou by hlasovalo 16 procent voličů, a Piráti. Těm preference mírně vzrostly na 11,5 procenta.

Na prvním místě se drží hnutí ANO, jež by volby s 29 procenty hlasů drtivě vyhrálo. "Volební potenciál u hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu mírně vzrostl, ovšem voličské jádro naopak mírně kleslo. Nicméně nadále je nejvyšší ze všech politických subjektů, a sice 19,1 procenta," uvádí průzkum.

Na ODS se dotahuje SPD se 14 procenty a do dolní komory by se oproti loňským sněmovním volbám vrátila ČSSD. Její voličské preference se však pohybují okolo pětiprocentní hranice. "Nelze tak spolehlivě určit, zda je podpora nad touto hranicí, či pod ní," vysvětlila agentura.

Související obsah

Na 4 procenta klesly preference hnutí STAN, mandáty by tak nezískalo. Stejně jsou na tom i KDU-ČSL a TOP 09. 

"Hnutí ANO je nejčastější volbou absolventů středních škol bez maturity či pouze se základním vzděláním. ODS má nejvyšší podporu mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Absolventi vysokých škol dále nejčastěji preferují Piráty. Hnutí SPD nejčastěji podporují lidé se středoškolským vzděláním bez maturity, důchodci a lidé ve věkové skupině 65 a více let," konstatoval průzkum.

Sněmovní volební model - srpen 2022 | Zdroj: Median

Podle průzkumu by sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO (07/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz