Zahraničí

Češi uvízli v zasněžených Tatrách. Zachránili je na poslední chvíli

Češi uvízli v zasněžených Tatrách. Zachránili je na poslední chvíli
Horolezci uvízli ve Vysokých Tatrách | Zdroj: Horská záchranná služba SR

Dvojice českých turistů se v sobotu rozhodla zdolat Zadní Gerlach, mohutný uzlový štít v hlavním hřebeni Vysokých Tater na Slovensku. Při sestupu však zvolila špatnou cestu a uvízla v masivu Gerlachovského štítu. Kvůli nepříznivému počasí se k nim horská služba dostala až v neděli a zachránila je pouze pár chvil předtím, než by došlo k nejhoršímu.

Husté sněžení, nízká viditelnost, mráz a silný vítr. To vše komplikovalo práci slovenské horské služby, která se o víkendu pokoušela zachránit dva české turisty. Muž a žena totiž při sobotním sestupu ve Vysokých Tatrách uvízli pod Zadním Gerlachem. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

"Viditelnost tam byla nějakých čtyři až pět metrů, silný vítr znemožňoval akustickou lokalizaci turistů. Vedoucí skupiny zhodnotil, že nemá význam pokračovat v noci, tak se vraceli zpět. Souběžně už z druhé strany vyšla druhá záchranná skupina, protože už se blížilo ráno," popsal horský záchranář Jozef Šuliga.

Související obsah

​Ani druhá skupina však nebyla úspěšná. Z důvodu velmi silného větru záchranáři nemohli použít leteckou techniku ze slovenské strany Tater, rozhodli se proto podle webu Topky požádat o pomoc své polské kolegy. Když se počasí na malou chvilku umoudřilo, do oblasti se dostal vrtulník z polské strany.

"Když jsme je našli, byli velice podchlazení a už ani nekomunikovali. Věděli jsme, že nemáme mnoho času. Přistoupili jsme k jejich okamžité evakuaci ze stěny. Dostali jsme se tam na poslední chvíli – za hodinu, za dvě už by zřejmě nežili. V noci padal déšť, potom přišlo sněžení, mrzlo. Napadlo 10 centimetrů nového sněhu. Oba měli třetí stupeň hypotermie a bylo velkým štěstím, že vůbec přežili tu noc," uvedl polský záchranář a horský vůdce Rafal Mikler.

Související obsah

​Horská služba následně české turisty transportovala do nemocnice v polském městě Zakopané, vyhráno ale ještě zdaleka neměli. "Muž byl na tom lépe, tělesnou teplotu měl 32 stupňů Celsia. Žena vypadala hůře, její teplota byla sotva 29 stupňů. Zahřívat jsme je museli postupně. Upozornili jsme je, že příště si s sebou mají vzít termosku s horkým nápojem a nabité telefony," sdělila zástupkyně ředitele nemocnice Małgorzata Czaplińska.

Podle záchranáře Jozefa Šuligy stačí používat obyčejný zdravý selský rozum, podívat se na předpověď počasí a zhodnotit své síly. Horská služba proto na všechny důrazně apeluje, aby v takovém počasí podobné túry nepodnikali.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz