Zahraničí

Státníci míří na Valné shromáždění OSN. Dorazí Trussová i Lavrov

Světoví lídři míří do New Yorku na Valné shromáždění OSN. Hlavním tématem bude válka na Ukrajině. Britská premiérka Liz Trussová před odletem řekla, že vojenská pomoc Ukrajině bude příští rok stejná, nebo větší než letos. Rusko bude reprezentovat ministr zahraničí Lavrov.

Ostřejší start si přát ani nemohla. Během dvou týdnů se stala premiérkou a pronesla významné projevy při loučení s královnou, které sledoval celý svět.

Teď Liz Trussová vyráží na první služební cestu na hodně horkou půdu. Než nastoupila do letadla, dala jasně najevo, co bude její prioritou na mezinárodní scéně. Spojené království podpoří Ukrajinu příští rok minimálně stejnou částkou jako letos.

Na Valném shromáždění se potká s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Jeho cesta do New Yorku je trnitá. Musel potupně čekat několik týdnů, než mu Spojené státy udělí vízum.

"Spojené státy porušily své závazky. Jsou povinny udělovat víza každému, kdo se zúčastní valné hromady. Víte, že ministerstvo zahraničí podniká určité kroky, aby se dovolávalo odpovědnosti organizátorské země. Do shromáždění zbývá už jen několik dní. Doufejme, že USA splní své závazky," reagoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Související obsah

​Šéf ruské diplomacie do New Yorku míří v nezáviděníhodné situaci. Rusko utrpělo na Ukrajině významné porážky, na Moskvu padá také obvinění z dalších válečných zločinů v čele s právě objeveným masovým hrobem u Izjumu.

Valné shromáždění nebude ale jen o Ukrajině. Hned na úvod oznámil americký ministr zahraničí, že uzavření míru mezi Arménií a Azerbajdžánem je na spadnutí. "Premiér Pašinjan a prezident Alijev mě ujistili, že jsou připraveni uzavřít mír," uvedl Blinken.

Problémy dostat se do New Yorku má také japonský císař Naruhito. Důvodem je ale počasí. Jeho zemi totiž zasáhl supertajfun a letiště musela zrušit stovky letů.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz