Zajímavosti

Muž našel velmi vzácný meteorit. Objevil ho díky výpočtům českých vědců

Muž našel velmi vzácný meteorit. Objevil ho díky výpočtům českých vědců
Bolid (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia

Polský amatérský hledač Mateusz Zmija našel zhruba před měsícem na poli nedaleko slovenských Pustých Úlan meteorit s "rodokmenem". Jde o velmi vzácný objev, podobných kousků se doposud našlo na celém světě okolo čtyřiceti. Místo dopadu určili vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Má jít o pozůstatek velmi jasného bolidu, který proletěl nad jihozápadem Slovenska o dva měsíce dříve.

V sobotní podvečer 25. června 2022, přesně v 19:54:16-19 SELČ, proletěl nad jihozápadem Slovenska bolid. Ačkoliv tou dobou bylo na většině území Česka zataženo, a na mnoha místech dokonce pršelo, byl natolik jasný, že ho mohli bez problémů spatřit třeba obyvatelé jižní Moravy.

Obvykle podobné úkazy zachytí také fotografické kamery tzv. bolidové sítě provozované ústavem Akademie věd ČR. Protože byl ale ještě bílý den, zrovna nepracovaly. Bolid však naštěstí zaznamenaly doplňkové videokamery, které jsou v provozu i ve dne.

"Tyto kamery sice pokrývají většinou jen menší část oblohy, shodou příznivých okolností ale bolid letěl tak vhodně, že byl zaznamenán na obou stanicích, které máme na jižní Moravě, a to ve Veselí nad Moravou a Kuchařovicích u Znojma," popsal v úterý tiskový tajemník Astronomického ústavu AV ČR Pavel Suchan.

Čeští vědci dokázali určit místo dopadu vzácného meteoritu Zdroj: Se souhlasem Akademie věd ČR / Mateusz Zmija

Ze dvou záznamů dokázali badatelé určit všechny základní parametry průletu bolidu atmosférou, tedy mimo jiné to, kde a jak rychle letěl a odkud se vzal. Ukázalo se, že bolid pronikl hluboko do atmosféry, což nasvědčovalo tomu, že na zemský povrch dopadly meteority. Vědci dokonce dokázali odhadnout, kam mohly dopadnout.

​Na pomoc si přizvali kolegy z Astronomického ústavu SAV v Tatranské Lomnici, kteří s nimi přímo spolupracují, a později také kolegy z Univerzity Komenského v Bratislavě. Dodatečně se podařilo dohledat ještě další videozáznam bolidu, a to ze slovenské stanice Hurbanovo. Předpokládané místo dopadu se tak dalo vypočítat ještě spolehlivěji.

Pátrání po meteoritu zkomplikoval obtížný terén

Pátrání zkomplikoval slovenským hledačům terén. Meteorit totiž dopadl přímo na zemědělsky obdělávanou půdu. "Protože k pádu došlo v období, kdy na většině polí a luk byla vysoká vegetace, tak bylo zřejmé, že toto území bude velmi obtížné systematicky prohledávat. Proto jsme předběžnou pádovou oblast zveřejnili, aby se zvýšila šance na nalezení meteoritu," uvedl Suchan.

Související obsah

​Od průletu bolidu uběhly dva měsíce, než se dostavil kýžený úspěch. Polský amatérský hledač dokázal jeden meteorit vážící necelých devět gramů v sobotu 20. srpna v předpovězené oblasti najít. "Byl po zásluze odměněn za velkou vytrvalost, když v nepříliš přehledném terénu během několika dnů hledání nachodil více než 50 kilometrů," upozornil Suchan. "Meteorit nakonec nalezl na již sklizeném a podmítnutém poli. Je to v oblasti, která odpovídá naší předpovědi pro danou hmotnost," dodal.

Vědci z Akademie věd ČR současně vyzdvihli, jak profesionálně se mladý polský nálezce zachoval. "Jednak perfektně zdokumentoval svůj nález a poté neprodleně nález ohlásil a meteorit předal slovenským kolegům z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě pod vedením Dr. Juraje Tótha, kteří zajišťují vědecké analýzy tohoto vzácného meteoritu," uvedl tajemník.

Velmi vzácný nález

Jedná se o další velmi vzácný nález, tzv. meteorit s rodokmenem, jehož průlet atmosférou byl přístrojově zaznamenán a ke kterému se dá spolehlivě určit dráha ve Sluneční soustavě. Meteorit byl zatím neoficiálně pojmenován Pusté Úlany a je to po meteoritu Košice z roku 2010 v pořadí druhý takový případ meteoritu s rodokmenem, který byl nalezen na území Slovenska. "Mimořádnost tohoto nálezu podtrhuje fakt, že celkový počet těchto velmi vzácných meteoritů na celém světě je kolem čtyřiceti. Dohromady se ovšem tým vědců z Astronomického ústavu AV ČR zcela nebo aspoň významnou měrou podílel na kompletním popsání více než poloviny všech těchto případů a je v tomto ohledu nejúspěšnějším týmem na světě," uvedl Suchan.

Jasný bolid byl vidět z Česka i v únoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz