Domácí

Jihlavské autobusy se vrací k naftě. Plyn a elektřina jsou příliš drahé

Dopravní podnik v Jihlavě se kvůli šetření dočasně vrátí k používání naftových autobusů v městské hromadné dopravě. Stávající provoz trolejbusů na elektřinu a autobusů na zemní plyn se totiž hodně prodražil. Jen za letošek jde o milionové ztráty.

Trolejbusy a autobusy na plyn, dopravní podnik v Jihlavě už před lety úplně vyřadil naftové autobusy ze svého vozového parku. Jenže teď je tam chce vrátit. Drahé energie – elektřina a plyn – totiž provoz městské hromadné dopravy v těchto měsících enormně prodražují.

Důvodem pro dočasné znovu používání naftových autobusů je šetření. "Alespoň do té doby, než se podaří dojednat kontrakt na dodávky bioplynu, který je levnější než zemní plyn," informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Související obsah

Pořídit a nasadit do provozu autobusy na bioplyn chtějí v Jihlavě během příštího roku. Do té doby se dopravnímu podniku vyplatí jezdit na naftu. Zvláště když jsou třeba teď ceny za pohonné hmoty – hlavně za benzín – u tuzemských čerpacích stanic na nejnižší hladině od března a šetřit je teď potřeba více než kdy jindy.

Jen za letošek je kvůli drahým energiím jihlavský dopravní podnik v šestimilionové ztrátě. Tu musí dorovnat město ze svého rozpočtu. O návratu k naftovým autobusům v městské hromadné dopravě uvažují i v Chomutově.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz