Domácí

V Česku zemřel první člověk nakažený opičími neštovicemi

V Česku zemřel první člověk nakažený opičími neštovicemi
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Česko má první případ úmrtí člověka nakaženého opičími neštovicemi. Na svém webu o tom ve středu informovalo Evropské centrum pro prevenci nemocí. Informaci potvrdil TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob s tím, že muž zemřel na zánět plic, kromě opičích neštovic byl i HIV pozitivní.

​"Jednalo se o pacienta, který měl několik nemocí včetně HIV. Zemřel na pneumonii," řekl TN.cz Jakob. Jako první o úmrtí informovalo ve svém výčtu Evropské centrum pro prevenci nemocí.

Podle předsedy Společnosti infekčního lékařství Pavla Dlouhého pacient zemřel v jedné z pražských nemocnic po několikatýdenní nemoci. Nákazu si zřejmě dovezl z Velké Británie, řekl portálu iDNES.cz.

Celkem zatím v Česku laboratoře prokázaly 66 nakažených. Tři mrtvé hlásí ve středu Španělsko, jeden člověk s opičími neštovicemi zemřel v Belgii. Do úterý se v Evropské unii nakazilo 19 827 lidí. Nejvíce případů je ve Španělsku, které už eviduje 7 083 případů. Přes 3 000 lidí se nakazily i ve Francii či Německu.

Související obsah

Nemocí se nakazilo v půlce září i pětileté dítě z Prahy. Podle pražských hygieniků si ji pravděpodobně přivezlo ze zahraničí. Rodina totiž trávila dovolenou ve Španělsku.

Podle Evropského centra pro prevenci nemocí je choroba mírně nebezpečná pro lidi, kteří mají více sexuálních partnerů, a některé skupiny mužů, kteří mají sex s muži. Pro zbytek populace je ale risk nízký. Opičí neštovice se totiž přenáší těsným tělesným kontaktem a nejsou tak nakažlivé jako například covid-19.

Nemocí se nakazilo i pětileté dítě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz