Domácí

Do Česka se ve velkém vrací zákeřná nemoc. Má čtyři hlavní příznaky

Do Česka se ve velkém vrací zákeřná nemoc. Má čtyři hlavní příznaky
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Evropa zaznamenala rychlý nárůst takzvané nemoci králů. Počty nemocných rostou i v Česku. Velká Británie je na pětiletém maximu.

V Česku se jí říká dna, podagra, pakostnice nebo nemoc králů. Ve Velké Británii patří k takzvaným viktoriánským chorobám. Počet pacientů hospitalizovaných s nebezpečnými viktoriánskými chorobami vyletěl na ostrovech na pětileté maximum, upozorňuje deník Mirror. Výrazný nárůst této choroby zaznamenává i Česká republika.

Onemocnění postihuje v Česku asi dvě procenta mužů starších 30 let a žen starších 50 let. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ale upozorňuje, že četnost tohoto onemocnění stále stoupá.

Vědci zjistili, že na výskyt dny má vliv několik faktorů, například věk, rasa nebo roční období. K onemocnění dnou dochází, když vysoká hladina kyseliny močové v krvi způsobí tvorbu krystalů, které se následně hromadí v kloubech a okolí.

Související obsah

Mezi hlavní příznaky dny patří silné noční a ranní bolesti kloubů. Nejčastěji se bolest vyskytuje u palce u nohy. Bolest může postihnout ale také kotníky, kolena či ruce. Pokožka na postižených místech pak bývá zarudlá, horká a nateklá.

U neléčené dny se mohou bolestivé záchvaty vracet. Doprovázeny pak bývají horečkou a zimnicí. V některých případech se ale bolest objevit nemusí. K tomuto jevu dochází zejména u starších lidí. Nemoc tak může být snadno zaměněna za jinou formu artritidy.

Předejít onemocnění je možné díky lepším stravovacím návykům. Podle SZÚ není dieta lékem, může však snížit riziko opakovaných záchvatů a zpomalit progresi poškození kloubů.

Pacienti trpící touto chorobou by se měli vyhýbat červenému masu, luštěninám, rybám, alkoholu, včetně piva, a také by měli omezit sůl. Právě díky tomu, že v minulosti si červené maso mohli dovolit jen bohatí lidé, říká se jí nemoc králů.

V lékárnách chybí léky pro děti. Nové zásoby mizí i během několika hodin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz