Počasí

Mrazivý začátek astronomického podzimu. Meteorologové vydali výstrahu

V pátek 23. září odstartuje krátce po třetí hodině ranní astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. Letos do Česka přinese začátek astronomického podzimu nejchladnější ráno. Teploty i ve dvou metrech nad zemí budou klesat v nížinách při celonočním vyjasnění až k -1 °C a objeví se i četné přízemní mrazíky, které mohou uškodit zejména zelenině. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už kvůli tomu vydal i výstrahu.

Studené ráno je už to čtvrteční. Teplota v šest hodin klesala v Karlových Varech ke 2 °C, v Chebu 2,8 °C, v Plzni-Mikulce k 4,5 °C, v Českých Budějovicích ke 3,7 °C. Jednu z nejvyšších teplot hlásilo centrum Prahy. V Praze-Karlově bylo naměřeno 7,9 °C. Na Šumavě na Rokytské slati teplota klesala k -5 °C. V pěti centimetrech nad zemí teplota pod bod mrazu klesala na Karlovarsku a Liberecku. V Chebu bylo -2,7 °C, v Karlových Varech -1,6 °C a v Liberci -0,2 °C.

Jak bude na první podzimní den?

V pátek po ránu se budou tvořit četné přízemní mrazíky a ojediněle se i ve dvou metrech nad zemí teplota dostane pod bod mrazu – mráz může uškodit vegetaci, zejména pak zelenině.

"Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů," upozornil ČHMÚ, který na páteční ráno vydal výstrahu pro celou Českou republiku.

Výstraha před ranními přízemními mrazíky se týká celé ČR Zdroj: ČHMÚ

​Letos si přízemní mrazíky "pospíšily". Vloni se začaly více objevovat 9. října a v polovině října potom padaly minimální teplotní rekordy. Po ránu se místy tvořily mlhy nebo nízká oblačnost.

Jinak bude v pátek polojasno až jasno, odpoledne se bude zejména na horách tvořit kupovitá oblačnost a v Jeseníkách a v Beskydech se mohou ojediněle vyskytnout dešťové přeháňky. Teploty očekávejte mezi 13 až 17 °C.

Související obsah

​Nejvíce sněhu na první podzimní den leželo na horách v roce 1964 – např. na Lysé hoře deset centimetrů, v tom roce teplota po ránu klesala i v nížinách pod bod mrazu. Naopak 23. září 1987 bylo v pražském Klementinu 28,1 °C. A největrněji na první podzimní den bylo nedávno – v roce 2018. Tenkrát většinu dne propršelo.

První podzimní den odstartuje malou oblačností Zdroj: TN.cz

​Studené ráno bude i to sobotní

Během víkendu sem pronikne teplejší vzduch od jihozápadu, odpolední teploty tak budou atakovat 20 °C.

Zatímco v sobotu se mohou ojedinělé přeháňky vyskytnout pouze na Šumavě a v okolí Českého lesa, v neděli se budou srážky vyskytovat místy. V sobotu bude polojasno, ráno místy mlhy a nízká oblačnost. Během odpoledne až oblačno, na jihozápadě území ojediněle přeháňky. Ranní teploty se budou pohybovat opět nízko – mezi 5 až 0 °C, místy se vyskytnou přízemní mrazíky. Denní teploty očekávejte mezi 14 až 19 °C.

V neděli bude oblačno až zataženo, místy se objeví déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 15 až 19 °C.

Co můžeme očekávat od podzimu?

Zbarvení a opadávání listů. Prvním impulsem pro zbarvení listů je zkracující se délka slunečního svitu a druhým počasí. Pokud nejnižší noční teploty neklesají pod bod mrazu a převládá slunečné počasí, potom je v listech dostatek antokyanydů a listí se zbarví do červené. Po nočních mrazech převládají v listech barviva zvaná karotenoidy a listy jsou žluté nebo oranžové.

Platí, že čím méně je vody v půdě, tím dříve se začne listí barvit a opadávat. Naopak pokud panuje teplotně nadprůměrné podzimní počasí, může listí na stromech vydržet až do poloviny listopadu.

Jaký bude podzim nad starým kontinentem?

Sezónní výhledy počasí (centrum NCEP) vypočítávají pro většinu Evropy následující tři měsíce s kladnou teplotní odchylkou od dlouhodobého normálu. Na jihu Evropy stále převládá počasí na koupání – nejvyšší odpolední teploty se při slunečné obloze zastavují na letních hodnotách. Naopak na ledovcích v Alpách už napadlo až půl metru sněhu. V Evropě střední by měl největší kladné odchylky dosáhnout měsíc listopad.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz