Zajímavosti

Památky se ponořily do temnoty. Mohou za to vysoké ceny energií

Kvůli energetické krizi jsou nuceni stále více šetřit i správci českých památek. Na některých hradech a zámcích proto vypínají osvětlení, kašny, a dokonce už i zavírají některé prohlídkové okruhy. Podle kastelánů jsou opatření nezbytná, protože ceny energií jsou prý likvidační.

Hned několik jihočeských památek se na noc ponoří do úplné tmy. Zámek v Jindřichově Hradci vypnul osvětlení už od září. Omezit ho teď plánuje i hrad Rožmberk nebo zámek Český Krumlov. A nejsou to jediná úsporná opatření.

Třeba kašny na zámku v Českém Krumlově by za normálních okolností fungovaly až do konce října. Letos je ale všechno jinak. "Omezujeme svícení a topení," řekl kastelán zámku Český Krumlov Pavel Slavko.

V provozu tam zůstaly pouze tři nejdůležitější expozice. Všechny ostatní jsou zazimovány. Veškerý personál se navíc musel seskupit tak, aby využíval co nejméně prostor. Stejně tak pokladny. "Teď budeme kalkulovat měsíční náklady na provoz. Ty se ukazují, že mohou být až likvidační," pokračoval Slavko.

Související obsah

Od začátku letošního roku navštívily české památky celkem tři miliony lidí. Podle kastelánů se v porovnání s předchozími roky jedná o velmi zdařilou sezonu. Není ovšem tak silná, jako tomu bývalo kdysi. Úsporná opatření by navíc mohla její závěr pokazit.

"V porovnání s rokem 2019, tedy s rokem před covidem, se jedná o milionový úbytek. Jednou z hlavních příčin je úbytek zahraniční klientely," dodala tisková mluvčí Národního památkového ústavu Klára Veberová.

Méně svítit možná bude i zámek Hluboká nad Vltavou. Rozhodne se o tom podle toho, kolik peněz bude nově platit za elektřinu.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz