Domácí

Spory o název ulice rozdělily českou vesnici. Jmenuje se po sovětském vojsku

V obci Zvěřínek na Nymbursku jsou obyvatelé rozdělení na dva nesmiřitelné tábory. Důvodem je boj o změnu názvu jedné z ulic. Ta se jmenuje Rudé armády po vojsku Sovětského svazu. Jedni na příchod Sovětů vzpomínají s láskou, druzí chtějí ulici přejmenovat.

Názvy čtyř ulic v malé obci Zvěřínek uvízly v socialismu. Jeden z nich dokonce rozděluje celou obec na dva nesmiřitelné tábory. Paní Taťána je jednoznačně pro zachování současného názvu.

"Rudá armáda si tohle nezaslouží. Jestli se Putin zbláznil, tak za to my nemůžeme a naše ulice taky ne," prohlásila obyvatelka Zvěřínku Taťána Zímová. Ta dokonce uvažuje nad tím, že kdyby se měla ulice přejmenovat, ceduli si s pýchou vyvěsí sama na své zahradě.

"Jsem první, která se hlásí o ty cedule. Přidělám si je tady na dvoře. Hanba by mě fackovala, kdyby je ztratili," dodala. Opačný názor má ale pan Vlasák. Před sověty se jeho předkové ukrývali a utíkali. On sám chce název ulice změnit.

Související obsah

"Všechno už je to historie. Je to vnitřní vzdor a mys tím rozhodně nesouhlasíme," přidal Oldřich Vlasák. Celý spor se chystá vyřešit starostka, která pro občany proto připravila anketu.

Místní dostali do svých schránek anketní listy. O osudu názvu ulice Rudé armády se bude rozhodovat již v pátek. Referendum o přejmenování stejnojmenné ulice nedávno vyhlásili i v Brodicích na Mladoboleslavsku. "Občané si to nepřejí, protože by si museli měnit všechny doklady," uvedla starostka městyse Edita Nová.

Ulice Rudé armády stále v Česku najdete například ve Velkých Losinách, Svinařově nebo Karviné. Ani tam prý zatím nic měnit nehodlají.  

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz