Zahraničí

Korejku ubodal pronásledovatel, se kterým odmítla chodit. Ženy se bouří

Korejku ubodal pronásledovatel, se kterým odmítla chodit. Ženy se bouří
Před toaletami vzniklo pietní místo se stovkami vzkazů vyjadřujících strach a obavy žen. Zdroj: Profimedia

Velké pobouření a demonstrace vyvolala v Jižní Koreji brutální vražda mladé ženy. Na dámských záchodcích v metru ji ubodal kolega, se kterým odmítla chodit. Léta oběť pronásledoval a obtěžoval, špatné zákony ani policie dívku neochránily.

Tragédie se stala minulý týden v hlavním městě Soulu v metru, kde osmadvacetiletá dívka pracovala. Podezřelý 31letý Jeon Joo-hwan čekal hodinu, až půjde žena na toaletu. Vnikl za ní a ubodal ji k smrti. Den nato měl jít k soudu za její nebezpečné obtěžování, uvedla BBC.

Pronásledování (neboli stalking) začalo před třemi lety, rok poté, co spolu dvojice začala ve stanici metra pracovat. Jeon své kolegyni nejméně třistakrát telefonoval a prosil ji, aby s ním začala chodit. Vyhrožoval, že pokud odmítne, ublíží jí.

Teprve loni v říjnu se dívka odhodlala stalking nahlásit. Jeona zatkli policisté a byl propuštěn z práce. Soud ho však odmítl umístit do vazby a ani mu nezakázal, aby se k dívce přiblížil. Žena sice dostala policejní ochranu, ale když se měsíc nic nedělo, přišla o ni. Hned nato ji začal Jeon znovu pronásledovat a vyhrožovat. Vše vyvrcholilo vraždou, kterou muž zdůvodnil tím, že ho rozezlilo, když ho udala.

Související obsah

​Brutální čin vyvolal pobouření v celé zemi. V Soulu demonstrovaly stovky žen, které se necítí bezpečně. Před toaletami v metru vzniklo pietní místo s kyticemi a stovkami vzkazů. "Chci být na konci svého pracovního dne živá," stálo v jednom z nich. "Žádám toho příliš, abych byla v bezpečí a mohla odmítat lidi, které nemám ráda?" stojí v dalším. "Kolik žen musí ještě zemřít, aby se tato země změnila?" je zaznamenána otázka, která trápí nejen korejské ženy.

Jižní Korea do loňského roku kvalifikovala stalking jako přestupek se směšnými pokutami. Po přijetí nového zákona se stal trestným činem, pachatel však může být stíhán pouze se souhlasem oběti. To v praxi vede k dalším útokům stalkerů a zastrašování ve snaze, aby obtěžovaná žena souhlas stáhla. Jako v případě poslední vraždy na toaletách v metru.

Ministerstvo spravedlnosti avizovalo zpřísnění zákona a Nejvyšší soud vydal pokyn, že stalkerům, kteří jsou stíháni na svobodě, má být soudně zakázáno se k oběti pronásledování přiblížit.

Žena v Rakovníku pobodala svého manžela. Byly u toho tři děti (8/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz