Domácí

Podvodníci mají nový trik, varují úřady. Lidem chodí podvodné SMS

Podvodníci mají nový trik, varují úřady. Lidem chodí podvodné SMS
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Lidé, kteří nakupují na internetu v zahraničních e-shopech, by se měli mít na pozoru. Opět jim totiž může přijít falešná SMS zpráva, která jménem Celní správy ČR odkazuje na podvodné webové stránky. Tam pak mají uhradit poplatek. Celní správa však upozorňuje, že takové výzvy zásadně neposílá.

Celní správa ČR na svých stránkách varuje před podvodnými SMS zprávami, které v posledních dnech znovu začaly chodit některým lidem poté, co si objednali zboží ze zemí mimo Evropskou unii.

Textové zprávy jsou zasílány jménem celní správy a obsahují odkaz na položku zboží číslo 910029334. Neznámý odesílatel používá dvě telefonní čísla se zahraniční předvolbou. Po otevření příslušného odkazu má příjemce zaplatit celní poplatek či clo ve výši 49 korun nebo eur.

Související obsah

​"Tyto podvodné SMS zprávy nám lidé nahlašují od středy, od té doby jsme obdrželi desítky podnětů a dotazů. Bohužel se dá říct, že jeden ze tří příjemců poplatek už zaplatil. Jedno z těch čísel má německou předvolbu, to druhé přísluší bývalé Jugoslávii, což je trochu záhada," uvedla pro redakci TN.cz mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Mluvčí taktéž zdůraznila, že celní správa nikdy nezasílá instrukce k platbě takovýmto způsobem. "Neúčtujeme žádné poplatky za vedení celního řízení, které je zdarma, a to i přes aplikaci eCeP. Zásilky do 150 eur jsou navíc osvobozeny od platby dovozního cla, podléhají však platbě daně z přidané hodnoty," upřesnila.

Související obsah

​Samotná platba daně přitom vždy poukazuje na účet celní správy vedený u České národní banky s tím, že jakákoliv komunikace s veřejností podléhá přísnému zabezpečení.

Další podvodné SMS lákají lidi na příspěvky na bydlení či na dítě:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz