Zahraničí

Smrt 22leté dívky rozpoutala v Íránu obří protesty. Zemřely desítky lidí

Íránský prezident slíbil, že nechá vyšetřit úmrtí 22leté dívky, která zemřela minulý týden poté, co ji zatkla policie kvůli špatně nasazenému hidžábu. V zemi poté začaly masové demonstrace. Během protestů, které jsou prý největší za poslední dobu, zemřely už údajně více než tři desítky lidí.

Íránem už několik dní otřásají silné nepokoje. Lidé po celé zemi se bouří kvůli smrti dívky, kterou zatkla mravnostní policie proto, že měla odhalené vlasy. Mahsa Aminiová poté ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Podle úřadů byl příčinou infarkt. Veřejnost je ale přesvědčená, že se stala obětí policejní brutality. Ozvala se i řada světových lídrů.

"Pokud ženy nejsou v bezpečí, pak žádná společnost na tomto světě není v bezpečí. Brutální útok na statečné ženy v Íránu je proto také útokem na lidstvo," uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Íránský prezident Ebráhím Raísí se proti kritice ohradil s tím, že lidská práva jsou potlačována v mnoha zemích. "Íránská islámská republika odmítá dvojí standardy některých vlád, co se týče lidských práv," prohlásil.

Související obsah

Prezident ale zároveň slíbil, že okolnosti smrti nechá důkladně prošetřit. Údajně je v kontaktu s dívčinou rodinou. Její otec ale tvrdí, že úřady s nimi nespolupracují a lékaři mu ani nedovolili vidět dceřino tělo.

Prezident měl navíc v New Yorku v rámci zasedání Valného shromáždění OSN poskytnout k dění v Íránu rozhovor americké novinářce. Kvůli tomu, že si odmítla vzít hidžáb, ale Raísí nakonec nepřišel. Novinářka poukázala na to, že žádný jiný íránský prezident ji o nic podobného v minulosti nepožádal.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz