Zahraničí

Zemřel polský herec Franciszek Pieczka (94). Hvězda seriálu Čtyři z tanku a pes

Zemřel polský herec Franciszek Pieczka (94). Hvězda seriálu Čtyři z tanku a pes
Zdroj: Profimedia

Ve věku 94 let zemřel v pátek známý polský herec Franciszek Pieczka. Informace o jeho úmrtí přinesla polská média s odkazem na prohlášení rodiny zesnulého. Českým divákům je znám především z filmu Díky za každé nové ráno nebo ze seriálu Čtyři z tanku a pes.

"Dnes odpoledne zemřel jeden z nejvýznamnějších a nejznámějších polských herců Franciszek Pieczka, rytíř Řádu bílého orla," napsal na facebooku Tadeusz Deszkiewicz, prezident Radia Dla Ciebie. "Pane Franciszku, budeme vzpomínat nejen na Vaše velké herecké umění, ale také na Vaše úžasné srdce, empatii a nesmírnou laskavost," dodal Deszkiewicz.

Franciszek Pieczka byl legendou polského filmu a divadla. Podle polského deníku Gazeta Polska jeho filmografie čítá více než 100 filmových titulů. Jedním z jeho posledních filmů byl Syn Sněhové královny z roku 2017.

Související obsah

Herec se narodil v roce 1928 v Godówě ve Slezském vojvodství. Herectví začal studovat po druhé světové válce, ve Varšavě pak vystudoval Státní vyšší divadelní školu. Svou kariéru započal v Dolnoslezském divadle. V letech 1955–1964 vystupoval na jevišti Teatru Ludowy. Do roku 2015 hrál v inscenacích varšavského divadla Powszechny.

Popularitu mu přinesla mimo jiné role Gustlíka v seriálu Čtyři z tanku a pes. Pieczka se do paměti diváků zapsal mnoha vynikajícími rolemi, mimo jiné ve filmech Svatba, Austeria, Země zaslíbená nebo "Quo vadis". Často se objevoval i ve filmech režiséra Jana Jakuba Kolského. Na festivalu v Gdyni byl oceněn mimo jiné za titulní roli ve hře Jańcio Wodnik. V posledních letech se objevil v populárním komediálním seriálu Ranč. Ve filmu Díky za každé nové ráno ztvárnil roli svérázného umanutého otce, za kterou byl nominován na Českého lva.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz