Domácí

Ministerstvo navrhuje snížení teplot v práci. Někde by mohlo být jen 16 stupňů

Ministerstvo navrhuje snížení teplot v práci. Někde by mohlo být jen 16 stupňů
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje snížení minimálních povolených teplot na pracovištích. Reaguje tak na energetickou krizi. Například pokladní či řidiči by mohli pracovat jen v 16 stupních Celsia.

V práci možná bude tuto zimu chladněji. Podle návrhu ministerstva zdravotnictví by totiž například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní měla minimální povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia.

Teploty se ale sníží i v kancelářích či laboratořích. Pro lidi, kteří pracují vsedě s minimálním pohybem, se má nově minimální teplota snížit z 20 na 18 stupňů Celsia. Pro ostatní pracoviště se nic nemění. Minimální teplota je u nich už nyní 14 či 10 stupňů.

Nižší teploty však můžou očekávat všichni. Minimální teplota v šatnách má nově být místo 20 stupňů Celsia jen 18, v umývárnách klesne z 22 na 19, ve sprchách z 25 na 19 a na záchodech bude moct místo současných 18 stupňů být jen 15.

Související obsah

"Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování/přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě. "Při zmíněné revizi teplotních podmínek pracovního prostředí jsou zohledněny dostupné poznatky pro zajištění ochrany veřejného zdraví," dodalo.

Návrh změny nařízení o ochraně zdraví při práci projedná v pondělí vláda. "Přijetí těchto navrhovaných úprav je zcela zásadní, resp. je nezbytné, aby návrhy vyšly v platnost, resp. účinnost bez zbytečného odkladu," napsalo ministerstvo.

Nové minimální teploty na pracovištích:

Třída práce Současná minimální teplota Navrhovaná minimální teplota
I - práce v kancelářích či laboratořích atd. 20 °C 18 °C
IIa - řidiči, pokladní atd. 18 °C 16 °C

Nové minimální teploty v sanitárních zařízeních:

Místo Současná minimální teplota Navrhovaná minimální teplota
Šatny 20 °C 18 °C
Umývárny 22 °C 19 °C
Sprchy 25 °C 19 °C
Záchody 18 °C 15 °C

Obchodní centra už plánují snížení teplot:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz