Počasí

Extrémní sucho zažehnáno. Vydatné deště doplnily zásoby podzemních vod

Vytrvalé deště posledních týdnů na prakticky celém území částečně doplnily zásoby podzemních i povrchových vod. Místy, a to je jen za září, podle statistik napršelo až 200 litrů vody na metr čtvereční.

Extrémní sucho, které Česko zažívalo ještě v srpnu, je aspoň na čas zažehnáno, a to díky mimořádně deštivému září. Nejvíc pršelo na Šumavě. "Na většině území Česka se srážkové úhrny vyšplhaly přes 40 milimetrů, ale například v jihozápadní a západní části republiky spadlo přes 100 milimetrů srážek," upozornila meteoroložka Dagmar Honsová.

Mimořádné srážky doplnily podzemní i povrchové vody. V některých řekách je aktuálně až dvakrát víc vody, než je dlouhodobý průměr pro toto období. "My jsme to zlepšení hydrologické situace využili a v uplynulém týdnu jsme doplnili vodu ve vodních nádržích," prohlásil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Související obsah

Jenom v povodí Moravy za poslední týden přibylo v nádržích 2,5 milionu kubíků vody, hladina v nich stoupla o půl metru. Částečné sucho v půdě vodohospodáři zaznamenávají už jenom na severu Čech a úplné na jihovýchodě Moravy. Všude tam by ještě uvítali další srážky a třeba se i dočkají. Pršet totiž podle předpovědí bude i v dalších dnech.  

"Jen za úterý na Moravě a ve Slezsku naprší dalších 15 milimetrů a do konce tohoto pracovního týdne dalších 40 milimetrů srážek," upřesnila Honsová. Nejspíš se tak alespoň v nejbližší době nedočkáme ani babího léta. I v říjnu nás totiž podle dlouhodobých předpovědí čeká podzimní proměnlivé počasí.

kdu, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz