Zahraničí

Kuba má za sebou historickou změnu. Země zlegalizovala sňatky homosexuálů

Kuba má za sebou historickou změnu. Země zlegalizovala sňatky homosexuálů
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Komunistická vláda na Kubě vyhlásila referendum k novému zákonu o rodině, který obsahuje také pasáže o povolení sňatků stejnopohlavních párů a adopce dětí těmito páry. Výsledky ukázaly, že většina Kubánců s tím souhlasí.

Ačkoliv Komunistická strana Kuby drží otěže moci pevně už od roku 1959 a opozici nepřipouští, čas od času uspořádá referendum o jednotlivých zákonech. V neděli se tak konalo referendum o schválení nového zákona o rodině, který mimo jiné řeší také manželství stejnopohlavních párů a jejich právo na adopci. Informuje o tom britský web BBC.

Prezident oslavil ohlášení výsledků referenda potleskem přímo během projednávání bezpečnostních opatření v souvislosti s hurikánem Ian.

Referenda se podle vládních zdrojů mělo zúčastnit přes šest milionů Kubánců, tedy asi 74 % oprávněných voličů. Rozhodnout mohli pouze o tom, zda s celým (asi stostránkovým) zákonem souhlasí, nebo nikoli.

Související obsah

​I přes velký vliv komunistické vlády nebyl výsledek referenda předem jasný. Největší odpor vyjádřili církevní představitelé, kteří mají na oficiálně ateistické Kubě překvapivě silný vliv.

Podle experta na Latinskou Ameriku Berta Hoffmanna ovšem mohlo být ve hře více faktorů. "Většina lidí bude hlasovat podle toho, zda souhlasí s vládou, nebo ne," řekl Hoffmann pro agenturu Reuters ještě před ohlášením výsledků.

Sněmovna řešila sňatky homosexuálů. Okamura by skočil z okna, Martínek se rozbrečel:

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz